Yağlı Saçlara Ne İyi Gelir: Yağlı Saçlar İçin Bitkisel Çözüm

Yağlı Saçlara Ne İyi Gelir: Yağlı Saçlar İçin Bitkisel Çözüm

yağlı saçlar için bitkisel çözüm
yağlı saçlar için bitkisel çözüm

Saçlar neden yağlanır?

Ciltteki yağ dengesinin bozulması saç diplerinin de etkilenmesine neden olarak saçların hızla yağlanmasına sebep olur. Bu durumda rahatsız edici bir görüntü oluşur. Saçların yağlanmasını engellemek ve saç diplerindeki yağ dengesinin korunmasını sağlamak için genellikle kozmetik ürünler kullanılır. Kozmetik ürünler ise içerdikleri kimyasallar ile uzun vadede saç yapısına zarar verebilir. Bu nedenle bitkisel ve doğal çözümlerin kullanılması önerilir.

Saçlardaki yağlanmayı önlemek için şu öneriler dikkate alınmalıdır:

Yağlı saçlara nasıl bakım yapılır: Yağlı saçlara doğal bakım:

1. Yağlı saçlar ne sıklıkta yıkanmalı?

– Saçlardaki yağın arınması için her gün düzenli olarak saçlar şampuan ile yıkanmalıdır. Bu işlem saçlardaki yağın arınmasını sağlar.

– Kullanılan şampuanlara da dikkat edilmesi önerilir. Saçların yağlanmasına neden olan ya da cildin nem dengesini bozan şampuanlar yerine bitkisel şampuanlar kullanılmalıdır.

– Yağlı saçlarda saç kremi kullanılması önerilmez. Ancak kullanılacaksa yoğun olmayan saç kremleri kullanılmalıdır.

2. Yağlı saçlar için kuru şampuan kullanımı

– Kuru şampuan da yağlı saçlar için önerilen çözümlerden biridir. Pudra şeklinde olan bu şampuan tozu saçlardaki yağın arınmasına yardımcı olurken yağlı görüntüyü giderir.

– Saçları her gün yıkamak yerine gün içerisine bu kuru şampuan saçlara da uygulanabilir.

3. Yağlı saça pudra dökmek

– Talk pudrası da yağlı saçlar için önerilen çözümlerden biridir. Kuru şampuan gibi saçlardaki yağın arınmasını sağlar.

– Biraz pudra saçların üzerine uygulanır. Ardından ince dişli bir tarak ile saçlar taranır ve pudranın saçın her bölgesine ulaşması sağlanır.

– Bu uygulamanın çok sık yapılması önerilmez. Saçlardaki yağların giderilmesine yardımcı olan pudra çok sık kullanıldığında bu sefer de saçların kurumasına neden olabilir.

4. Yağlı saça şekil verme: Saç şekillendiriciler
– Saçlara şekil vermek için kullanılan jeller, kremler ve jöle gibi ürünler kullanılmamalıdır. Aynı şekilde saç spreyleri ve saç köpüklerinden de uzak durulmalıdır. Bu tür ürünler saçların yağ dengesinin bozulmasına neden olabilir.

5. Yağlı saçlara nasıl şekil verilir: Saça ısı veren aletler

– Sçalara şekil vermek için kullanılan kozmetik ürünlerin yanı sıra ısı veren aletlerin de kullanılmaması önerilir. Saç düzleştiriciler ya da saç maşalarının çok sık kullanılması saçların kurumasına ya da aşırı yağlanmasına neden olabilir.

– Ayrıca saç kurutma makinesi kullanılırken de dikkat edilmelidir. Makinanın ayarı orta ya da düşük derecede tutulmalı; saçlar çok ıslak ya da kuru iken kurutulmamalıdır. Nemli saçlara kurutma işlemi yapılmadır.

6. Yağlı saçlara soğuk su: Sıcak su kullanılmamalıdır

– Saçları yıkarken ılık ya da soğuk su kullanılması önerilir. Sıcak su kullanılması da saçların kurumasına ya da yağlanmasına neden olabilir. Sıcak su aynı zamanda saçın matlaşmasına ve canlılığını yitirmesine neden olur.

– Saçlar sıcak su ile yıkanıyorsa son durulama da soğuk su kullanılabilir.

Saç sağlığını korumak ve saçların yağlanmasını engellemek için tüm bu çözümler uygulanabilir. Beslenme şekli, hijyen koşulları ve genetik faktörler nedeni ile oluşan saç yağlanmasına karşı bitkisel çözümlerin yanı sıra bitkisel içerikli kozmetik çözümler de kullanılabilir. Ancak ürün seçerken dikkatli olunmalı, saçın yağ dengesini bozan kimyasallar içeren ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır. Saç yağlanması bu bitkisel çözümler ile kolaylıkla kontrol altına alınsa da eğer durum uzun süredir devam ediyorsa bir cilt doktoruna başvurulabilir. İlaç ve krem tedavilerinin yanı sıra beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Ciltteki yağın normal seviyelerde üretilmesi için kızartma ve yağlı besinlerden kaçınılması önerilir. Daha çok sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmeli, bol miktarda su tüketilmelidir. Uygun diyet programı için cilt doktoru ve diyetisyene başvurulabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir