Üzüm Sirkesi Zayıflatırmı: Üzüm Sirkesiyle Zayıflama

Üzüm Sirkesi Zayıflatırmı: Üzüm Sirkesiyle Zayıflama

Üzüm sirkesiyle zayıflama
Üzüm sirkesiyle zayıflama

Üzüm sirkesi birçok sağlık sorununda kullanılır. Elma sirkesi ile benzerlikler gösterir. Kilo vermek için de kullanılan üzüm sirkesi yağların yakılmasını hızlandırır. Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Kilo vermek için diyet programına eklenmesi önerilir.

Üzüm sirkesi kilo verdirir mi: Üzüm sirkesi ile zayıflama

– Üzüm sirkesi iştahın azaltılmasına yardımcı olur. Bu şekilde yemek yeme isteğini azaltır. Üzüm meyve olarak da lifli bir besindir. Ayrıca pektin içerir. Pektin enzimi tokluk hissi yaratarak kilo verme sürecine yardımcı olur.

– Yemeklerden 1 saat önce aç karna biraz üzüm sirkesi ve su karışımı tüketilebilir.

– Üzüm sirkesi içerisinde bulunan pektin aynı zamanda suda eriyen bir maddedir. Bu nedenle beyne giden tokluk sinyallerinin uyarılmasını sağlar. Ayrıca kan şekerini dengeler. Böylece tatlı isteğini de azaltır.

– Üzüm sirkesi metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Daha fazla kalori yakılmasını sağlar. İçerisindeki asetik asit demir emiliminin artmasını sağlar. Böylelikle kandaki oksijen miktarını da artırır. Yağ hücrelerinin oluşmasını engeller ve var olan yağ hücrelerinin yakılmasını sağlar.

– Üzüm sirkesi hipofiz bezlerinden salgılanmakta olan büyüme hormonlarının metabolizmayı olumsuz etkilemesini önler. Sindirim sırasında protein emilimini de dengeler. Vücutta daha fazla protein kalmasını sağlar. Bu şekilde kas gelişimi destekler. Kas hacminin artması da yağ birikimlerinin azalmasını sağlar.

– Üzüm sirkesi psikolojik açıdan da olumlu etkiler yaratır. Mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunu yükseltir.

– Üzüm sirkesi sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Hazımsızlık ve kabızlık gibi durumları önler.

– Üzüm sirkesi vücutta su dengesinin korunmasına yardımcı olur. Ödem attırıcı özellikleri vardır. Bu şekilde vücuttaki şişlikleri azaltır. Kilo vermeye yardımcı olurken aynı zamanda vücudun su tutmasını da engeller.

– Üzüm sirkesi ile zayıflamak için sadece üzüm sirkesiyle su karışımı tüketilmesi yeterli değildir. Mutlaka beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme planı oluşturmak üzere bir diyetisyene başvurulabilir. Daha çok sebze ve meyve tüketilmesi önerilir. Ayrıca her gün 3 litreye yakın su içilmelidir. Yağlı ve hazır besinler yerine haşlama ve evde hazırlanan yemekler tüketilebilir. Gece geç saatlerde yemek yenmemelidir. Bu metabolizmayı yavaşlatır. Metabolizmayı yavaşlatan bir başka neden de gün içerisin aç kalmaktır. Bu nedenle öğün aralarında sağlıklı atıştırmalıkların tüketilmesi gerekir.

Üzüm sirkesinin faydaları:

– Üzüm sirkesi cilt ve saç sağlığı için yaygın olarak kullanılır. Ciltteki tahrişi azaltırken aynı zamanda kaşıntıyı da hafifletir. Su ile karıştırılarak kullanılması önerilir. Saçlar için kullanıldığında ise saç derisi kuruluğu ve kepeklenmeyi azaltır.

– Üzüm sirkesi diğer sirkeler gibi tırnak mantarı tedavisinde kullanılabilir. Tırnaklara doğrudan uygulanmaktadır.

– Üzüm sirkesi yanık tedavisinde de kullanılır. Özellikle yanık sonrası oluşan su toplamasını önler. Olası ağrı ve acıyı da azaltır.

– Üzüm sirkesi kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Bu nedenle kalp ve damar sağlığı için de önerilir.

– Üzüm sirkesi detoks etkiler de gösterir. Antioksidan içeriği ile hem toksinlerin dışarı atılmasını hızlandırır hem de yaşlanma belirtilerini azaltır.

– Biraz su ile karıştırılan üzüm sirkesi kaynatıldıktan sonra teneffüs edilebilir. Bu şekilde sinüslerin açılmasını sağlar ve baş ağrısını azaltır.

– Üzüm sirkesi içerdiği kalsiyum ile kemik yapısını güçlendirir.

– Düzenli olarak üzüm sirkesi kullanılması kansızlığı azaltır. Varis ve selülit gibi sorunlara da önerilir.

Üzüm sirkesi ile kilo vermek için her gün 1 bardak su ve üzüm sirkesi karışımı tüketilebilir. Ancak çok fazla tüketilmemelidir. Aksi halde mide yanmasına neden olabilir. Ayrıca sindirim sorunları da görülebilir. Eğer kronik bir hastalık varsa ya da düzenli olarak kullanılan bir ilaç varsa üzüm sirkesi kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.

“Üzüm Sirkesi Zayıflatırmı: Üzüm Sirkesiyle Zayıflama” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir