Troid Hastalarına Diyet Listesi: Tiroid Diyeti

Troid Hastalarına Diyet Listesi: Tiroid Diyeti

Tiroid diyeti
Tiroid diyeti

Tiroid boynun ortasında yer alan küçük kelebek şeklinde bir organdır. Bu organ en büyük endokrin bezlerinden biridir ve vücudun metabolizma hızını düzenlemeye yardımcı olan tiroksin (T4), triiyodotironin (T3) ve kalsitonin gibi birçok hormonun salgılanmasına yardımcı olur.

Tiroid kilo vermeyi engeller mi?

Tiroid hastalığı hormonlardaki dengesizlikler sonucu oluşur. Kilo alınmasına ya da kilo vermenin zorlaşmasına neden olabilir. Tiroid problemleri sırasında tiroid bezinin çalışmaması ya da hızlı çalışması metabolizma hızını da etkiler. Bu da kilo alınmasına neden olabilir.

Tiroid hastaları ne yemeli: Tiroid hastaları için diyet listesi:

– Hipotiroidizm hastalarının kilo vermesi oldukça zordur. Bu nedenle özel bir diyet uygulanması gerekir. Metabolizmayı hızlandıran besinlerin özellikle beslenme düzeninde olması gerekir.

– Tiroid hormon seviyelerinin dengede tutulması gerekir. Bu nedenle doktora gidilerek düzenli olarak ilaç kullanılması gerekebilir. Ayrıca her 3 ya da 6 ayda bir doktora gidilerek gerekli testler yaptırılarak tiroid hormonları kontrol edilmelidir.

– Aktif bir yaşam tarzı benimsenmelidir. Metabolizma hızının artması ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için düzenli egzersiz şarttır. Özellikle yürüyüş, yoga, tai chi, yüzme, bisiklet ya da koşu egzersizleri yapılabilir.

– Su ve lif alımı mutlaka artırılmalıdır. Hipotiroidi kronik kabızlık, vücudun su tutması ve ödem gibi sorunlara neden olabilir. Bu durumunda su ve lif tüketimi ödemin azaltılmasına yardımcı olacaktır. Her gün 3 litreye yakın su içilmeli ve lif açısından zengin besinler tüketilmelidir.

– Selenyum alımının artırılması önerilir. Kepekli ekmekler ile ton balığı, soğan ve domates mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir.

– Tuz tüketimi sınırlandırılmalıdır. İyot alımı tiroid fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olacaktır.

– Metabolizma hızının artırılması gerekir. Bu nedenle aç kalınmamalıdır. Çünkü açlık metabolizma hızını düşüren temel etkenlerden biridir. Gün içerisinde sık sık ve az yemek yenmelidir. Günde 5 ila 6 küçük öğün yemek yenmelidir. Az porsiyonlarda sık öğünler tüketilmesi kan şekeri seviyelerinin de dengelenmesini sağlar.

– Düzenli olarak yeşil çay tüketilebilir. Yeşil çay tüketimi metabolizmayı hızlandırırken aynı zamanda enerji seviyelerinin yükselmesini sağlar. Stres azaltıcı özellikleri de vardır. Günde 3 bardak kadar tüketilebilir.

– Her sabah bir bardak ılık suyun içerisine yarım limon suyu sıkılarak tüketilebilir. Limonlu su kilo vermeye yardımcı olurken aynı zamanda gün boyunca metabolizma hızını artırır.

– Özellikle havuç, tam tahıllı besinler, avokado, kayısı, balık, kuşkonmaz, zeytinyağı ve ayçiçeği çekirdeği tüketilmesi önerilir.

– Brokoli, fasulye, lahana, yer fıstığı, tatlı patates, hardal, lahana, keten tohumu ve soya ürünleri daha az tüketilmelidir. Bu besinler vücuttaki iyot ile etkileşebilir. Bu besinlerin tüketimi tamamen kesilmemelidir. Ancak daha az tüketilmelidir.

Tiroid hastaları ne yememeli?

– Tiroid hastaları sarımsak, su teresi ve yumurta sarısının çok fazla tüketilmemesi önerilir. Ayrıca troit hormonu dengesini bozan turp, karnabahar, lahana, hardal otu, kırmızı turp gibi besinlerin de tüketilmesi önerilmez.

Aşırı kilo tiroid ya da diğer hormonal sorunlardan kaynaklanıyorsa kilo vermenin yolu doğru besinlerin tüketilmesi ve düzenli egzersizdir. Her gün 30 dakika yürüyüş mutlaka yapılmalıdır. Yürüyüşün yanı sıra bisiklet egzersizleri, ip atlama egzersizleri ve aerobik egzersizleri yapılabilir. Stres kilo vermeyi önleyen temel etkenlerden biridir. Bu nedenle stresin de kontrol altına alınması gerekir. Her gün düzenli olarak yoga ya da meditasyon teknikleri uygulanabilir. Ayrıca hobilere de zaman ayrılabilir. Tiroid hastalarının tükettikleri gıdalara mutlaka dikkat etmeleri gerekir. Aksi halde hastalık belirtileri artabilir. Hormonların dengelenmesi ve belirtilerin azaltılması için tedavi sürecine ek olarak beslenme konusunda bir diyetisyene ya da doktora danışılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir