Stres Ve Diyet: Strese İyi Gelen Besinler

Stres Ve Diyet: Strese İyi Gelen Besinler

Strese iyi gelen besinler
Strese iyi gelen besinler

Stres günümüzde yaygın olarak görülen bir sorundur. Ruh halinde olumsuz etkilere neden olan stres kısa vadeli ya da uzun vadeli olabilir. Stres günlük yaşantıyı etkiler ve bellek sorunları, öğrenme bozukluğu, yüksek tansiyon, koroner kalp hastalığı, osteoporoz ve kötü işleyen bir bağışıklık sistemine neden olabilir. Stres ile savaşmak için düzenli egzersiz yapılması ve hobilere bol bol zaman ayırılmalıdır. Yoga, meditasyon ve nefes egzersizleri de yapılabilir. Ayrıca stresli süreçlerde bu durumunun olumsuz belirtilerini hafifletmek için bazı gıdalar mutlaka beslenme düzenine dahil edilmelidir. Bazı gıdalar yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi ile stres seviyesinin düşmesini sağlayabilir.

Stresi yenmenin doğal yolları: Stresi azaltan diyet

1. Stresi engelleyen besinler: Yeşil çay

– Yeşil çay polifenoller, flavonoidler ve kateşinler gibi güçlü antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar zihin ve beden sağlığını korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda pozitif ruh halini uyarır.

– Yeşil çay rahatlama etkisi yaratır ve kişiyi sakinleştirir. Ayrıca içerisindeki yararlı amino asitler ve diğer mineraller ile odaklanmayı ve konsantrasyonu artırır.

– Yapılan bilimsel araştırmalarda günde en az bir bardak yeşil çay tüketildiğinde stres seviyelerinin düştüğü ortaya çıkmıştır.

– Stres altında hissedildiğinde günde 2 ya da 3 bardak kadar yeşil çay tüketilebilir. Tatlandırmak için içerisine biraz bal eklenebilir.

– Yeşil çayın tadı beğenilmiyorsa ya da kişinin alerjisi varsa siyah çay da tüketilebilir.

– Alkol ve kafeinli içecekler yerine alerji söz konusu değilse yeşil çay tüketilmesi tavsiye edilir.

2. Stresi önleyen besinler: Yaban mersini

– Yaban mersini de stresi kontrol altına almaya yardımcı olur. Stres hormonlarını azaltmaya yardımcı olan güçlü ve etkili antioksidanlar içerir.

– Yaban mersini içerisinde bulunan vitamin C ve E ile birlikte magnezyum ve manganez stres azaltmaya yardımcı olan değerli mineraller arasındadır.

– Yaban mersini düzenli olarak tüketildiğinde depresyon, uykusuzluk ve stres tarafından tetiklenen diğer duygu durum bozuklukları ile başa çıkmaya da yardımcı olabilir.

– Yaban mersini meyvesi çerez olarak tüketilebilir. Ya da kahvaltıda ve meyve salatalarına eklenerek de tüketilebilir.

– Yaban mersini ile kızılcık suyu ya da meyvesi tüketilmesi de etkili olacaktır.

3. Stresi azaltan besinler: Portakal

– Portakal, bağışıklığın artmasına yardımcı olan en önemli besinlerden biridir. Ayrıca serbest radikallerin dışarı atılmasına yardımcı olan ve bu maddeler ile mücadeleye yardımcı olan bir antioksidan açısından, vitamin C açısından son derece zengindir.

– Stres, vücuttaki serbest radikallerin vücut üzerindeki yükünü artırma eğilimindedir. Portakal içerisinde bulunan önemli miktardaki vitamin A ve B ile bu etkiyi en aza indirir.

– Her gün düzenli olarak taze portakal tüketilebilir. Taze portakal suyu da son derece etkili olacaktır.

– Portakal tatlılara ve çeşitli fırın ürünlerine de konulabilir. Portakal gibi C vitamini açısından zengin olan diğer narenciye meyveler tüketilebilir.

4. Süt

– Düzenli süt tüketimi stres seviyelerinin azalmasına yardımcı olur. Stres seviyesini azaltan önemli antioksidanlar içerir.

– Aynı zamanda vitamin A ve D, kalsiyum ve protein gibi önemli besin öğeleri içerir.

– Bu besin öğeleri vücuttaki serbest radikallerin atılmasını kolaylaştırır. Stres ile mücadeleye yardımcı olur.

– Her sabah kahvaltıda 1 bardak süt tüketilebilir. Az yağlı peynir ve diğer süt ürünleri de tüketilebilir.

– Yatmadan önce 1 bardak ılık süt içilmesi önerilir.

– Peynir ve sütün yanı sıra az yağlı yoğurt da tüketilebilir.

5. Badem

– Badem ve fındık yüksek miktarda vitamin B ve E, magnezyum, çinko ve selenyum içerir. Bu besinler sağlık için son derece faydalıdır. Gerginlik ve stresin azalmasına da yardımcı olur.

– Çiğ ya da çerez olarak kavrulmuş badem ve fındık tüketilebilir. Ayrıca, badem tatlılar ve fırın ürünleri içerisine de eklenebilir.

– Gün içerisinde bir avuç fındık ya da badem tüketilmesi önerilir.

– Badem ve fındık stres hormonlarını düşürürken aynı zamanda düşük kan basıncını azaltır ve enerji düzeyini artırır. Antep fıstığı da tüketilebilir.

6. Bitter çikolata

– Bitter çikolata da stres ile mücadele için tüketilebilir.

– Yapılan araştırmalarda her gün düzenli olarak biraz bitter çikolata tüketildiğinde vücuttaki stres hormonu seviyesinin azaldığı gözlemlenmiştir.

– Bitter çikolata stresin yanı sıra yorgunluk, depresyon ve sinirlilik ile mücadeleye de yardımcı olur. Bunu içerisindeki magnezyum ile yapar.

– Bitter çikolata stresli anlarda bir parça tüketilebilir.

– Bir bardak ılık sütün içerisine biraz bitter çikolata eklenerek de tüketilebilir.

7. Ispanak

– Koyu yeşil yapraklı sebzeler de stresi kontrol altına almaya yardımcı olur. Bu sebzeler içerisinde özellikle ıspanak A, B ve C vitaminleri açısından son derece zengindir.

– Ispanak vücuttaki stres hormonlarını azaltır ve ruh sağlığını stabilize etmeye yardımcı olan kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfor gibi mineraller açısından zengindir.

– Bir fincan ıspanak günlük olarak tüketilebilir. Güçlü yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkileri vardır.

– Beslenme düzeni içerisine ıspanak mutlaka dahil edilmelidir. Yemek olarak tüketilebileceği gibi salatalara ve omletlere de eklenebilir.

8. Somon

– Somon, omega 3 yağ asitleri açısından zengindir. Güçlü anti enflamatuar özellikler içerir.

– Omega 3 yağ asitleri stres hormonlarını azaltırken aynı zamanda mutluluk hormonunun artmasını sağlar.

– Beyindeki kimyasalların değişmesine yardımcı olur. Serotonin seviyesini artırır ve stres hormonu olan kortizolü düşürür.

– Aynı zamanda, omega 3 yağ asitleri beyin fonksiyonlarının daha verimli çalışmasını sağlar.

– Somon haftada 2 ya da 3 porsiyon tavsiye edilir. Somonun yanı sıra uskumru, ton balığı ve sardalya gibi yağlı balıklar da tüketilebilir.

– Gerekiyorsa, doktora danışarak omega 3 yağ asidi takviyesi alınabilir.

9. Kahverengi pirinç

– Kahverengi pirinç B vitaminleri açısından zengindir. Bu içeriği ile hücre, doku ve organları korumaya yardımcı olur.

– Doğal duygu durum düzenleyici olarak çalışır ve biyokimyasal reaksiyonlarda dahil beyinde işleyişin sağlıklı devam etmesini sağlar. Sağlıklı kırmızı kan hücrelerini artırır, bağışıklığı güçlendirir ve kardiyak işleyişine yardımcı olur.

– Vücudun B vitamini açısından yeterli miktarda beslenmesi stresin azalmasına yardımcı olur. Ruh sağlığını korur.

– Kahverengi pirinç beslenme düzenine mutlaka dahil edilmelidir.

10. Avokado

– Avokado protein ve vitamin C ve E içerir. Ayrıca yüksek lif, potasyum ve sağlıklı yağ açısından da zengindir.

– Bu besinler, sinir ve beyin hücrelerinin sağlıklı kalmasını sağlar ve stres belirtilerini azaltır.

– Her gün bir miktar avokado tüketilebilir. Stres hormonlarını düzenlemesinin yanı sıra tansiyon seviyesini de düşürmeye yardımcı olur.

– Avokado meyve olarak meyve salatalarına da eklenebilir.

Tüm bu besinlerin tüketilmesi stresi kontrol altına almaya yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir