Sağlıklı Saçlar Nasıl Olur: Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı Saçlar Nasıl Olur: Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler

sağlıklı saçlara sahip olmak için yapılması gerekenler
sağlıklı saçlara sahip olmak için yapılması gerekenler

Sağlıklı saçlar için ne yapmalıyız?

İnsanlar sağlıklı saçlar için belli bir süreler içerisinde sayısız saç ürünü kullanmak ister. Ayrıca, saçların kısa sürede uzaması için çeşitli yollar denenir. Fakat saç doğal olarak yavaş büyürse dünyadaki tüm ticari ürünlerin muhtemelen yardımcı olamaz. Bu ürünlerin yerine sağlıklı ve uzun saçlar için evde kolayca hazırlanan ve saça zararı olmayan ev ilaçlarının kullanılması tedavi için daha faydalı olur. Bu ev çözümleri, ince saç ya da saç dökülmesi yaşayan ve lazer tedavisi için başvurmak zorunda kalan erkekler için de kullanılabilir.

Saçların sağlıklı olması için neler yapılmalı: Sağlıklı saçlar için doğal yöntemler

1 – Sağlıklı saçlar için bitkisel yağlar: Hint yağı:

Hint yağı uzun ve sağlıklı saçlar için en iyi bilinen ev ilacı olabilir. Hint yağı, büyüme sürecini hızlandırmanın yanı sıra saçtaki deri enfeksiyonları ile savaşır, saç derisini ve saçı nemlendirir. Hint yağı içerisinde yüksek miktarda E vitamini ve omega-9 gibi özellikler bulundurur. Daha etkili bir tutarlılık elde etmek için eşit miktarda bir baz yağ ile Hint yağı karıştırılır ve bu ev ilacı mükemmel bir tedavi için kullanılır. Bu tedavi için, karışım kafa derisi üzerinde gezdirilir. Yaklaşık olarak 30-45 dakika kadar bekletilir ve sonra durulanır ve şampuan ile yıkanır. Saç sağlığı için verimliliği arttırmak adına 1 ons Hint yağı içine 4 damla biberiye yağı eklenir ve kafa derisine sürülür. Aynı şekilde 30- 45 dakika beklenir ve durulanıp şampuan ile yıkanır. Bu ev ilacı, uzun kirpiklere sahip olmak için de bir pamuklu çubuk yardımı ile uygulanarak kullanılabilir.

2 – Saç dökülmesine yeşil çay ile çözüm:

Yeşil çay koşulları, yüksek düzeyde antioksidanlar sayesinde geniş bir yelpazeye sahip olan mükemmel bir ev çözümüdür. Yeşil çay sadece saç büyümesini hızlandırmak ile kalmaz aynı zamanda saç dökülmesini önlemek için de mucizeler yaratır. Uygulaması çok kolay olan yeşil çay tedavisi için kafa derisine tatbik edilen ılık yeşil çay, kafa kapalı olarak yaklaşık bir saat kadar bekletilir. Daha sonra saç su ile iyice durulanır. Bu uygulama, olumlu sonuçları görene kadar düzenli olarak tekrarlanır.

3 – Sağlıklı saçlar için maske: Elma sirkesi:

Elma sirkesi, tırnak, mantar, yüz siğilleri ve çeşitli yanıkların tedavisi için kullanılabilir. Fakat tüm bunların yanı sıra elma sirkesi saç PH dengesini kontrol eder ve sonuç olarak saçın doğal bir şekilde hızlı büyümesine yardımcı olur. Ayrıca, kafa derisi için harika bir temizleyici görevi görür. Uygulama için, ilk olarak 75 ml elma sirkesi ile 1 litre su karıştırılır ve saç yıkandıktan sonra bu karışım çözüm ile saç durulanır.

4 – Sağlıklı saçlar için bitkisel kürler: Adaçayı yağı:

Adaçayı yağı ile yapılan ev tedavisi özellikle saç dökülmesine karşı inanılmaz etkilidir. Adaçayı yağı aynı zamanda sindirim bozuklukları, akne ve kırışıklık gibi diğer birçok rahatsızlık için yaygın olan bir tedavidir. Adaçayı yağının tedavi için en iyi sonuç vermesi bakımından elma sirkesi, biber yağı ya da çeşitli diğer uçucu yağlar ile birlikte kullanılması etkili olur. Saç köklerine uygulanan bu ev ilacının, daha iyi sonuç vermesi için düzenli olarak tekrarlanması gerekir.

5 – Saç için yağ kürü: Lavanta yağı:

Kadınlar için “Güzellik yağı” olarak anılan lavanta yağı, güzel ve uzun saçlar elde etmek için bilinen iyi bir çözümdür. Lavanta yağı, saç dökülmesi ya da saçların incelmesi tedavisi için etkili bir ev ilacıdır. Ayrıca, lavanta yağı stresi azaltır ve geceleri iyi uyku almak için yardımcı olur. Sağlıklı ve büyüyen saçlar için jojoba yağı, biberiye yağı ve uçucu yağlar ile karıştırılan ve kafa derisi üzerine uygulanan lavanta yağı tedavi için en iyi çözüm yolunu oluşturur. Bu uygulama sırasında kafaya takılan duş başlığı ile yaklaşık bir saat kadar bekletilir ve sonra durulanır. Sağlıklı ve uzun saçlar için bu tedavinin düzenli olarak tekrarlanması gerekmektedir.

6 – Saç dökülmesi için limon suyu:

Limon suyu içeriğinde, B1-B3, B5-B6, B12 ve C vitaminleri ile zengin besinler bulunmaktadır. Limon suyu içinde yüksek miktarda antioksidanlar vardır ve sadece saçların daha hızlı büyümesi için yardımcı olur. Ayrıca, süper parlak saçlar için ve saçların kepek sorunundan kurtulmasında etkili olur. Limon suyu, zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı ile karıştırılır ve kafa derisi üzerine tatbik edilir. Bu şekilde yaklaşık 30-45 dakika kadar bekletilir. Daha sonra saç durulanır ve hafif bir şampuan ile yıkanır. Sağlıklı saçlar için bu tedavi haftada iki kez tekrarlanır.

7 – Saç sağlığına iyi gelen besinler: Balık yağı:

Saçın sağlıklı uzaması için balık yağı çok etkili bir seçenektir. Balık yağı içerisinde yüksek düzeyde bulunan omega-3 yağ asitleri sağlıklı saçlar elde etmek için yardımcı olur. Balık yağında bulunan bu yağ asitlerinin yeterince tüketilmesi, saçların yavaş olarak büyüme olasılığını arttıracaktır. Sağlıklı saçlar ya da saçların düzgün uzaması için uzmanlar tarafından balık yağı takviyelerini en az bir ay boyunca her gün tüketilmesi gerektiği önerilmektedir. Koku ile ilgili bir sorun yaşandığı takdirde balık yağı, keten tohumu yağı ile değiştirilebilir. Ayrıca, çeşitli yemeklerin içine keten tohumu eklemek de sağlıklı saçlar için faydalı olur.

8 – Evde saç maskesi: Saçlara yumurta maskesi:

Yumurta, saçtaki keratin için protein bakımından harika bir kaynaktır. Yumurta, saç büyüme tedavisi için evde iki ana şekilde hazırlanabilir.

Birincisi için, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile 2 yumurta sarısı karıştırılır ve bu karışım kafa derisi üzerine sürülür. Saç bu şekilde yaklaşık 15-20 dakika kadar bekletilir ve saç durulanır. Sonra saç normal bir şampuan ile yıkanır.

İkinci uygulama için, 1 yumurta ile ¼ fincan sade yoğurt ve ¼ bardak mayonez mutfak robotu ile iyice karıştırılır.

Elde edilen karışım saç üzerine uygulanır ve yaklaşık 30 dakika kadar saçlar duş başlığı ile kapalı olarak beklenir.

Sonra durulanır ve saç normal bir şampuan ile yıkanır.

Bu tedavi sağlıklı ve uzun saçlar için sık olarak tekrarlanabilir.

9 – Sağlıklı saçlara sahip olmanın yolları: Kırmızı pancar suyu:

Pancar, süper vitamin, karotenoidler, demir ve protein açısından zengin bir besindir ve sağlıklı saç büyümesi için teşvik edicidir. Uygulama için pancar tek başına mutfak robotundan geçirilir ve süzgeçten süzülerek pancar suyu elde edilir. Bu tedavi için, uzun ve sağlıklı saçlar bakımından elde edilen pancar suyunu içmek önerilir. Ayrıca, kırmızı pancar suyu ile havuç, salatalık ya da marul suyu süper vejetaryen yemeği suyu için karıştırılabilir.

10 – Saça soğan suyu kürü:

Yüksek seviyede sülfür içermesi nedeni ile özellikle kırmızı soğan suyu sağlıklı saçlar için olağanüstü bir çözümdür. Yapılması gereken tek şey, kırmızı soğan küçük parçalar halinde doğranır ve suyu sıkılır. Kafa derisi üzerine uygulanan soğan suyu ile kafa kapalı olarak 15 dakika kadar bekletilir. Saçlar bu işlemden sonra şampuan ile yıkanır. Saç sağlığı için tatbik edilen soğan suyunun kokusu yüzünden bu tedavinin geceleri yatmadan önce uygulanması en iyisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir