Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir: Saç Dökülmesi İçin Doğal Çözüm

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir: Saç Dökülmesi İçin Doğal Çözüm

saç dökülmesi için doğal çözüm
saç dökülmesi için doğal çözüm

Saç dökülmesi nasıl durur?

Saç dökülmesi en sık görülen estetik sorunlardan biridir. Genellikle beslenme eksiklikleri, hormonal sorunlar ve bakım eksiklikleri saç dökülmesine neden olmaktadır. Normalde günde 50 ila 100 saç teli dökülmesi normal sayılır. Ancak eğer bu rakamın üzerinde saç dökülmesi söz konusu ise mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Saç dökülmesine karşı kozmetik ürünler yerine daha çok bitkisel çözümlerin kullanılması önerilir. Bitkisel çözümler hem daha sağlıklıdır hem de kısa sürede sonuç alınmasına yardımcı olur.

Saç dökülmesi nasıl engellenir: Saç dökülmesine doğal çözüm:

1. Saç dökülmesi için ne yapılır: Hindistan cevizi sütü

– Hindistan cevizi sütü saç bakımında önerilen en etkili çözümler arasındadır. Saç dökülmesini engellerken aynı zamanda saç yapısını besleyen zengin proteinler, mineraller ve yağlar içerir. Bu sayede saç hasarını en aza indirir.

– Hindistan cevizi yağı ısıtıldıktan sonra saç derisine masaj yapmak için kullanılabilir. Bir saat bekletilir ve ardından bitkisel bir şampuan ile saçlar yıkanır.

– Alternatif olarak rendelenmiş hindistan cevizinin sütü sıkılır. Biraz su ile karıştırılarak saç derisine uygulanır. Yaklaşık 20 ya da 30 dakika kadar bekletilir ve bitkisel bir şampuan ile saçlar yıkanır. Bu işlem düzenli olarak haftada bir kez yapılmalıdır.

2. Saç dökülmesini nasıl engelleriz: Saç dökülmesine karşı yumurta maskesi

– Saç dökülmesini engellemek için en etkili çözüm yumurta sarısı ve yeşil çay karışımıdır.

– Bir yumurta ile biraz yeşil çay karıştırılır. Bu karışım hamur haline getirildikten sonra saç diplerine uygulanır. Bir süre cilde masaj yapılır. 30 dakika kadar saç diplerinde bekletilir. Dha sonra saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

– Bu işlem düzenli olarak haftada 1 ya da 2 kez yapılabilir.

3. Saç dökülmesine iyi gelen bitkiler: Aloe vera

– Aloe vera da saç dökülmesi için kullanılan çözümlerden biridir. Saç diplerindeki pH seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur ve cildi nemlendirir.

– Aloe vera kepek sorunu için kullanılan en etkili çözümlerden biridir.

– Taze aloe vera jeli saç diplerine doğrudan uygulanabilir. Bir süre bekletilir ve ardından saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

– Bu işlem haftada 3 ya da 4 kez düzenli olarak yapılmalıdır.

4. Saç dökülmesine soğan suyu

– Kükürt içeriği bakımından zengin olan soğan suyu ciltte üretilen kollajen seviyelerini yükseltir. Cilt sağlığını korur ve cilt dokularının gelişmesini sağlar.

– Saç dökülmesi için de düzenli olarak soğan suyu kullanılması önerilir. Soğan suyu doğrudan saç diplerine uygulanabilir. 15 dakika kadar bekletilir ve ardından saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

5. Saç dökülmesi için bitkisel çözüm: Hint bektaşi üzümü / amla

– Amla diğer adıyla hint Bektaşi üzümü saç dökülmesinde yaygın olarak kullanılan çözümler arasındadır. İçerdiği C vitamini ile saç yapısını besler. Aynı zamanda etkili anti inflamatuar, anti bakteriyel ve antioksidan özellikler gösterir.

– Bir çorba kaşığı Hint Bektaşi ile bir çay kaşığı limon suyu karıştırılır. Bu karışım saç diplerine uygulanır. Bir gece bekletilir ve ertesi sabah saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

6. Saç dökülmesine faydalı bitkiler: Çemen otu tohumu

– Saç dökülmesinin kontrol altına alınması için çemen otu tohumu da kullanılabilir. Saçların hızla uzamasına yardımcı olan enzimler içerir.

– Hormonal sorunlardan kaynaklanan saç dökülmesi sorununda da son derece etkilidir.

– Çemen otu tohumu aynı zamanda saçlar için faydalı olan proteinleri içerir.

– Çemen otu tohumu su içerisinde bir gece bekletilir. Ardından ezilerek hamur haline getirilir. Bu hamur saç diplerine uygulanır. Yaklaşık 45 ya da 60 dakika kadar ciltte bekletilir ve bitkisel bir şampuan ile saçlar yıkanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir