Menopoza Ne İyi Gelir: Menopoz İçin Doğal Çözüm

Menopoza Ne İyi Gelir: Menopoz İçin Doğal Çözüm

menopoz için doğal çözüm
menopoz için doğal çözüm

Menopoz belirtilerini azaltmak ilaçların yanı sıra bitkisel ve doğal çözümler kullanılabilir. Önerilen çözümler şunlardır:

Menopoza neler iyi gelir: Menopoza doğal çözüm

1. Menopoza iyi gelen yiyecekler: Tofu

– Tofu, içerdiği enzimler ile vücutta östrojen gibi menopoz döneminde değişen hormon seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur. Bu özelliği ile menopoz dönemine yaklaşırken ve süreç boyunca her gün tofu tüketilmesi önerilir.

2. Menopoza iyi gelen bitkiler: Keten tohumu

– Keten tohumu sıcak basmaları, gece terlemeleri ve vajinal kuruluk gibi menopozal belirtilerin rahatlamasına yardımcı olan phytoestrogens içerir.

– Keten tohumu ezilerek toz haline getirilir. Elde edilen tozdan 2 yemek kaşığı kadar alınır ve bir kase yoğurt ile tüketilir. Özellikle kahvaltıda tüketilmesi önerilir.

3. Menopozda neler yemeliyiz: Soya ürünleri

– Soya ürünleri de menopoz döneminde belirtilerin azalmasına yardımcı olan isoflavonlar denilen maddeler içerir. Az miktarda soya ürünü düzenli olarak tüketilir. Özellikle soya filizi ve soya fasulyesi gibi besinler sıcak basması, vajinal kuruluk ve diğer belirtilerin azalmasına yardımcı olur.

4. Menopozda yenecek yiyecekler: Östrojenik meyve ve sebze tohumları

– Hormon düzeylerinin dengelenmesi için taze meyve ve sebzeler düzenli olarak tüketilebilir.

– Özellikle fasulye, lahana, mısır, kabak, pancar, salatalık, zeytin, bezelye, elma, papaya, tatlı patates, susam, anason tohumu, yonca, ayçiçeği tohumu, buğday ve yulaf tüketilmesi önerilir.

5. Menopoza yararlı bitkiler: Simisifuga bitkisi

– Simisifuga günümüzde ülkemizde sık kullanılan bitkisel çözümlerden biridir. Aktarlardan kolayca bulunabilir.

– Bu bitki sıcak basması ve gece terlemesi gibi belirtilerin azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kan damarlarını genişletici etkileri vardır.

– Simisifuga da menopoz döneminde oluşan vajinal kuruluk, depresyon, sinirlilik ve ruh hali değişikliklerinin azalmasına yardımcı olur.

– Günde en az 4 kez yaklaşık 1 mL kadar tüketilmesi önerilir. Suyla seyreltilerek tüketilebilir. 6 hafta kadar düzenli olarak kullanılmalıdır.

6. Menopozda alınacak vitaminler: E vitamini

– Menopoz ve onun belirtileri ile başa çıkmak için E vitamini takviyeleri de tercih edilebilir. Ancak takviye olarak alınacaksa doz için mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Not: Özellikle hipertansiyon, şeker hastalığı ya da yaralanma eğilimli cilde sahip olan kişiler E vitamini kullanmadan önce doktorlarına sormalıdırlar.

7. Menopoz için ne yapmalı: Uçucu yağlar

– Menopoz döneminde oluşan vajinal kuruluk için en etkili çözümlerden biri de uçucu yağların kullanımıdır.

– Vajina çevresine düzenli olarak bitkisel yağ içeren krem ve losyonlar uygulanabilir. Ayrıca badem yağı gibi yağlar da kullanılabilir.

– Alternatif olarak gül yağı ve sardunya esansı ile E vitamini yağı karıştırılarak topikal olarak kullanılabilir. Günde 3 kez düzenli olarak uygulanması önerilir.

8. Balmumu

– Balmumu, menopoz döneminde oluşan deri enfeksiyonları ve cilt bozuklukları için kullanılabilir.

– Balmumu, bitkisel yağlar, E vitamini jeli ve arıtılmış su ile karıştırılarak krem haline geldikten sonra cilde uygulanabilir.

9. Menopozda yenmesi gerekenler: Kalsiyum ve protein takviyesi

– Menopoz süreci boyunda bazı besin öğelerinin daha fazla alınması gerekir. Eklem ve kemik sorunlarını gidermek için kalsiyum ve protein içeren besinler daha sık tüketilmelidir.

– Protein içeren balık, tavuk ve yağsız et gibi besinler mutlaka beslenme düzenine dahil edilmelidir. Kalsiyum alımı için ise süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi önerilir.

– Kalsiyum ve protein takviyeleri doktora danışarak kullanılabilir.

Menopoz dönemi belirtileri günlük yaşamı olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle kontrol altına alınması gerekir. Tüm bu önerilere uyulmasının yanı sıra beslenme düzeninde dikkat edilmeli, düzenli olarak hafif ve orta düzeydeki egzersizler yapılmalıdır. Menopoz belirtileri çok şiddetli ise ve bitkisel çözümler ile kontrol altına alınamıyorsa bir doktora danışılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir