Hibiskus Çayı Zayıflatırmı: Hibiskus Çayı İle Zayıflama

Hibiskus Çayı Zayıflatırmı: Hibiskus Çayı İle Zayıflama

Hibiskus çayı ile zayıflama
Hibiskus çayı ile zayıflama

Ebegümeci olarak da bilinen hibiskus bitkisi sağlık açısından faydalı şifalı bitkiler arasındadır. Özellikle yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi sağlık sorunlarında önerilir. Sindirimi geliştirir. Bağışıklığın da güçlenmesine yardımcı olur. Etkili anti enflamatuar bileşenler içerir. Karaciğer hastalıklarının önlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırır. C vitamini, mineraller ve çeşitli antioksidanlar bakımından da zengindir.

Hibiskus çayı tarifi

– Bir bardak kaynar suyun içerisine hibiskus bitkisi parçaları atılır. 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Ardından süzülür ve içerisine biraz bal ya da limon suyu eklenerek tüketilir.

– Her gün en fazla 3 bardak tüketilmelidir.

– Bu çayın düzenli olarak tüketilmesi yağların yakılmasına yardımcı olur. Kilo verme sürecinde mutlaka beslenme düzenine eklenmesi önerilir.

– Hibiskus çayı kilo vermeye yardımcı en etkili çaylardan biridir. Vücutta nişasta ve glikoz emilimini azaltır. Aksine karbonhidrat ve nişasta emilimini de artırır.

Hibiskus çayının faydaları:

– Hibiskus çayı kan basıncının dengelemesine yardımcı olur. Bu özelliği ile yüksek tansiyon hastalarına önerilir. Kalp ve damar hastalıklarının engellenmesine yardımcı olurken aynı zamanda anti-hipertansif ve kardiyo-koruyucu özelliklere de sahiptir.

– Anti inflamatuar özellikleri ile idrar söktürücü özellikler de gösterir.

– Ebegümeci bitkisi kolesterol düşürücü etkiler de gösterir. Antioksidan açısından zengin içeriği ile vücuttaki serbest radikallerin ve toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Ebegümeci çayı hipolipidemik ve hipoglisemik özelliklere de sahip olduğu için diyabet gibi kan şekeri bozukluğundan şikayetçi olunması durumunda da önerilir.

– Karaciğer sağlığının korunmasını sağlar. Antioksidan özellikleri olduğu için karaciğerin toksinlerden arınmasını sağlar. Bu bileşikler vücut dokuları ve hücrelerinde bulunan serbest radikallerin nötralize olmasına yardımcı olur.

– Hibiskus çayının düzenli olarak tüketilmesi kansere karşı koruma sağlar. Anti-tümör ve antioksidan özelliklere sahiptir ebegümeci, protokateşuik asit içerir. Hücrelerin hasar görmesini ve hücre büyümesini engeller.

– Anti inflamatuar ve anti bakteriyel özellikleri de vardır. C vitamini içerdiği için bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Askorbik asit içeriği ile soğuk algınlığı ve grip durumunda da önerilir.

– Ebegümeci çayı regl ağrısı ve krampları için en etkili bitkisel çözümlerden biridir. Depresyon belirtilerini azaltır ve hormonları dengeler.

– Sindirim sisteminin daha düzgün ve sağlıklı çalışmasını sağlar. Bağırsak ve mide sağlığı için faydalıdır. Kabızlık ve hazımsızlığın azaltılması için de önerilir.

Hibiskus çayının yan etkileri:

Ebegümeci çayı genel sağlık için faydalıdır. Ancak yan etkileri de vardır.

– Kan basıncını düşürdüğü için düşük tansiyon taşıyan kişilere önerilmez. Aksi takdirde beyne ve kalbe zarar verebilir.

– Hamile ve emziren kadınların tüketmesi önerilmez. Hormon sorunları yaşayan kişiler de kullanmamalıdır.

– Bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Özellikle saman nezlesi benzeri etkiler yaratır.

Hibiskus bitkisi diğer adıyla ebegümeci çayı neredeyse % 15 ila % 30 organik asitlerden oluşur. Bu asitler malik asit, tartarik asit ve sitrik asittir. Üzüm gibi meyvelerde de bulunan bu asitler genel sağlık için son derece faydalıdır. Bağışıklığı artırıcı, kan basıncını ve kolesterolü dengeleyici özellikler gösterir. İltihabın kurutulmasını sağlar. Ayrıca sindirim sorunları iyileştirmeye yardımcı olur. Kilo verme sürecinde düzenli olarak tüketilmelidir. Ancak günde 3 bardaktan daha fazla tüketilmemelidir. Aksi halde ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu çayın tek başına tüketilmesi kilo verdirmez. Mutlaka dengeli ve sağlıklı bir beslenme planına uyulmalı; düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Dengeli beslenme planı için bir diyetisyene başvurulabilir. Bölgesel yağlanma söz konusu olduğunda ise bu alanlardaki kasları çalıştıran egzersizler tercih edilmelidir.

“Hibiskus Çayı Zayıflatırmı: Hibiskus Çayı İle Zayıflama” için 1 yorum

  1. Ben istedim bana deodorant gönderdiler sanırım bir yanlışlık oldu geri göndermek istiyorum bana yol gösterin nasıl kullanacağıma dair hiçbir bilgi de yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir