Form Çayı Zayıflatırmı: Zayıflamak İçin Form Çayları

Form Çayı Zayıflatırmı: Zayıflamak İçin Form Çayları

Zayıflamak için form çayları
Zayıflamak için form çayları

Zayıflamak ve hızlı kilo vermek için günümüzde form çayı yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çayların kilo vermeye etkisi 2 farklı şekildedir. Bazı çaylar metabolizmayı hızlandırırken kalori yakımını teşvik eder. Diğer çaylar ise vücutta biriken yağların enerji olarak yakılmasını sağlar.

Form çayı kilo verdirir mi: Form çayı ile kilo vermek

– Form çayı kilo vermeye yardımcı çaylardır. Ancak etkileri kişiden kişiye göre değişir. Piyasa bulunan farklı markaların form çaylarının içerisinde birçok bitki bulunur. Bu bitkiler genellikle idrar söktürücü bitkilerdir. Ayrıca tuvalete çıkma sıklığını da artırırlar. Metabolizmayı hızlandıran form çayları aynı zamanda bağırsakların da temizlenmesini sağlar.

– Her gün en fazla 2 bardak form çayı tüketilmesi önerilir. Daha fazla tüketilmesi vücut için ciddi zararlara neden olabilir. Sindirim hasarına ve kalıcı hastalıklara sebebiyet verebilir.

Bitkisel içerikli çaylar dikkatli kullanılmalıdır. Özellikle günümüzde form çayı adı altında birçok çay piyasada yaygın olarak satılmaktadır. Ancak bu çaylardan birçoğu kimyasal içeriklerinin de etkisi ile genel sağlık için son derece zararlıdır.

Form çayı zararlı mı: Form çayının zararları şunlardır:

– Nabız atışının hızlanmasına neden olur.

– Kalp ritminde bozukluklara neden olabilir.

– Baş dönmesi yaygın olarak görülen bir etkidir.

– Vücudun su kaybetmesine neden olabilir.

– Kafa karışıklığı ve hafif bilinç kaybına neden olabilir.

– Uykusuzluğu tetikler.

– Mide bulantısı ve kusma gibi yan etkileri de vardır.

– Form çayının sık ve düzenli olarak uzun süre tüketilmesi sindirim sorunlarına ve hazımsızlığa neden olabilir. İshal de görülen yan etkiler arasındadır.

– Sık kullanıma bağlı olarak mide krampları ve sancıları oluşabilir.

Form çayları zararlı mı: Form çayının yan etkileri:

– Zayıflama ya da bitkisel form çayı olarak satılan çayların tümü vücutta her açıdan değişikliklere neden olur. Örneğin papatya çayı rahatlatıcı etkiler gösterirken yeşil çay uykusuzluğu tetikleyebilir. Bitkilerin bir arada kullanıldığı karışım form çayları ise bazı kişilerde olumsuz yan etkilere neden olabilmektedir.

– Bitki çayları ilaçlar gibi etkilidir. Bu nedenle bitki çayı içilmeden önce içeriğinin ne olduğu ile yan etkilerinin neler olduğu hakkında detaylı bilgi sahibi olunmalıdır.

– Bitki çayları ve form çaylarının hamilelik dönemi ve emzirme döneminde kesinlikle kullanılması önerilmez.

– Zayıflama çayı satıl alınmadan önce alınan ürünün gerçekten bitkisel ve doğal olup olmadığından emin olunmalıdır. Sağlık bakanlığı tarafından onaylanmayan çaylar kesinlikle kullanılmamalıdır.

– Kafein içeren form çayları taşikardi yani kalp ritminde dengesizliklere neden olabilir. Çarpıntı yapan çaylar kullanılmamalıdır.

Form çayını kimler içemez?

– Diyabet yani şeker hastalarının da form çayı içmemeleri gerekir. Bu çaylar kandaki şeker miktarının dengesizleşmesine neden olabilir. Ayrıca hamile kadınlar ile emzirme dönemindeki kadınlar da form çayı tüketmemelidir.

– Form çayı tüketilmemesi gereken diğer durumlar şunlardır:

+ Ülser hastaları

+ Yüksek tansiyon hastaları

+ Karaciğer sorunları olanlar

+ Böbrek sorunları olanlar

+ Tiroid sorunları olanlar

+ Düzenli olarak ilaç kullanan kişiler

Tüketilen bitkisel çayların içeriğinde ne olduğunun bilinmesi gerekir. Bazı bitkiler alerjik reaksiyonlara ve sağlık sorunlarına neden olabilir. Kilo vermek için kullanılan bitki çayları hakkında mutlaka doktora danışılmalıdır. Ayrıca form çaylarının tek başına tüketilmesinin kilo vermede etkili olmadığı da unutulmamalıdır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için dengeli bir beslenme planı ile düzenli egzersiz şarttır. Herkesin ihtiyacı olan besin öğeleri değişiklik gösterdiği için her diyet herkeste başarılı sonuçlar vermeyebilir. Bu nedenle diyet programı için bir beslenme uzmanına danışılmalıdır. Özellikle bölgesel yağlardan kurtulmak ve daha sağlıklı bir yaşam sürmek için ise egzersiz hayatın bir parçası haline getirilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir