Diş Eti Sağlığı İçin Ne Yapmalı: Diş Eti Sağlığına İyi Gelen Bitkiler

Diş Eti Sağlığı İçin Ne Yapmalı: Diş Eti Sağlığına İyi Gelen Bitkiler

diş eti sağlığına iyi gelen bitkiler
diş eti sağlığına iyi gelen bitkiler

Diş eti sağlığı nasıl korunur?

Sağlıklı dişler ve diş etleri ağız sağlığı ve genel vücut sağlığı için çok önemli rol oynamaktadır. İyi bir ağız hijyeni, boşluklar ve lekeli ya da sararmış dişler ile aynı zamanda kötü nefesi önlemek için yardımcı olur. Diş eti rahatsızlığına, bakteri ve iltihabın yanı sıra kalp hastalığı, felç, iltihaplı bağırsak sendromu, böbrek hastalığı, diyabet, oral kanser gibi diğer birçok sağlık sorunları yol açar. Buna ek olarak, diş eti hastalığı, diş ağrısı ya da diğer oral sorunlara insanların içinde bulunduğu psikolojik durumda etki eder. Diş eti ve iyi bir ağız sağlığı için yapılan tedaviler çok pahalı olmaktadır. Ancak, çocukluktan yaşlılığa kadar sağlıklı, güçlü diş ve diş etlerini korumak için basit bir çözüm yolu vardır. İyi bir ağız sağlığı için ilk adım ağız hijyenini muhafaza etmektir. Bunun için, tercihen akşam yemeğinden sonra diş ipi kullanılır, günde en az iki kere diş fırçalanır, her yemekten sonra ağzın içi durulanır ve günde en az bir kez gargara yapılır. Ayrıca, güçlü ve sağlıklı dişler için sakız çiğnemek de koruyucu bir çözüm yoludur.

Diş eti sağlığı için neler yapılmalı: Diş eti sağlığı için bitkisel tedavi

1 – Diş eti sağlığına iyi gelen bitkiler: Zerdeçal:

Zerdeçal, bakteriyel enfeksiyondan arındırılmış sağlıklı diş ve diş etleri için yardımcı olan antibakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Periodontoloji Hint Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, diş plak kontrolü ve diş eti iltihabını önlemede etkili olduğu bulunan zerdeçal gargara önerilmektedir.

Bu karışım için, ¼ çay kaşığı zerdeçal tozu içine biraz su eklenir ve macun kıvamında bir karışım elde edilir. Bir hafta boyunca birkaç kez dişler bu macun karışım ile fırçalanır. Bir başka seçenek olarak ise, 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ve yarım çay kaşığı tuz ile hardal yağı karıştırılarak bir macun hazırlanır. Günde bir kez diş ve diş etleri üzerine bu macun ile masaj yapılır. Ayrıca, 1 fincan su ile ½ çay kaşığı zerdeçal tozu birlikte kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Bu karışım, günde bir kez gargara olarak kullanılır.

2 – Diş etlerine iyi gelen bitkiler: Guava yapraklar:

2014 yılında Farmakognozi Reviewde yayınlanmış çalışmalara göre, guava yaprakları periodontal hastalığı tedavisinde etkili olduğu belirtilmiştir. Mükemmel bir plak, antimikrobiyal, anti-inflamatuar ve antioksidan olarak guava yaprakları güçlü dişleri ve diş etlerini korumaya yardımcı olur. Ayrıca, bu yapraklar nefesi taze ve temiz tutmak için yardımcı olur. Ağız hijyenini sağlamak için guava ağacının yaprakları ya da dallarının kullanılması önerilmektedir. Bunun için, iyice yıkanan guava yaprakları birkaç dakika çiğnendikten sonra ağızdan dışarı tükürülür. Ayrıca bazı guava yaprakları ezilir ve dişleri fırçalamak için diş macunu olarak kullanılır. Başka bir seçenek ise, 1 fincan su ile 4-6 guava yaprakları yaklaşık 5 dakika boyunca kaynatılır. Süzülüp ve soğuduktan sonra ağız bu su ile durulanır. Bu karışım günlük gargara olarak kullanılır.

3 – Dis etlerine iyi gelen bitki: Hint leylak (neem):

Ayrıca neem olarak bilinen Hint leylak, boşluklar, plak, diş eti iltihabı ve diş eti hastalığına neden olan bakterileri kolayca yok eder. Aynı zamanda ağız sağlığını korumaya yardımcı antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu uygulama için, 2 ya da 3 Hint leylak yaprakları ezilerek hamur hale getirilir. Dişler fırçalanırken bir hafta boyunca birkaç kez bu macun kullanılır. Bir başka yol ise Hint leylağı yapraklarından elde edilen su ile diş ve diş etleri üzeri 5 dakika kadar ovulur. Daha sonra ılık su ile ağız içi durulanır.

4 – Diş etlerine iyi gelen bitki çayları: Yeşil çay:

Doğal florür içeren yeşil çayda bulunan polifenoller ve kateşinler diş çürümelerine, boşluklar ve dişeti hastalığına neden olan bakterileri yok eder. Aynı zamanda kötü nefesi de engeller. Bu uygulama için, her gün 3 ile 4 bardak yeşil çay içmek gerekir. Ancak, ağız sağlığını teşvik etmek için yeşil çay şeker ya da bal olmadan içilmelidir. Hatta yeşil çay ile yapılan şekersiz sakız çiğnemek diş eti sağlığı için faydalı olur.

5 – Diş etlerinin çekilmesine iyi gelen bitkiler: Meyan kökü:

Meyan kökü, dişleri ve diş etlerini sağlıklı tutmak için doğal yoldan yardımcı olur. Bilim adamları tarafından meyan kökünde bulunan licoricidin ve A licorisoflavan adlı iki baskın bileşiklerin, diş çürümesi, diş kaybı ve diş eti hastalıklarına neden olan bakterileri öldürmek için yardımcı olduğu belirtilmiştir. Dişlerin fırçalanması sırasında düzenli olarak kuru meyan kökü tozundan biraz kullanılmalıdır. Ayrıca her gün dişler fırçalanırken diş fırçası gibi yumuşak bir meyan sopası da kullanılabilir.

6 – Diş etlerine iyi gelen bitkiler: Fesleğen:

Fesleğen, ağız sağlığı için çok faydalıdır. Bu bitki mükemmel bir ağız spreyi ve dezenfektan olarak etkilidir. Fesleğen, boşluklar, plak, kötü nefes ile ağızda mikrop ve bakterileri yok etmek için yardımcı olabilir. Buna ek olarak, fesleğenin sıkılaştırıcı özellikleri sayesinde diş etlerini sıkılaştırır ve böylece dişlerin düşmesini engeller ve korur. Bu uygulama için, bir avuç taze fesleğen yaprakları birkaç gün boyunca güneşte kurutulur. Bu yapraklardan toz elde edilir ve dişlerin fırçalanmasında bu toz kullanılır. Bir başka yol ise her gün 4 ile 5 fesleğen yaprağı çiğnenmesidir. Ayrıca ağız çalkalama olarak soğutulan fesleğen çayı da kullanmak diş eti sağlığı için etkili olur.

7 – Diş etlerine ne iyi gelir: Nane:

Nane, antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde ağız sağlığını korumaya ve yıllarca diş etleri ve dişleri sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Ayrıca, nane, gargara olarak kullanılarak ağız kokusu (kötü nefes) ortadan kaldırılmak için önemli bir etkiye sahiptir. Tedavi için, sıcak bir bardak su içine bir avuç nane yaprakları konur ve 30 dakika kadar bekletilir. Soğuduktan sonra ağzın çalkalanması için bu çözüm düzenli olarak kullanılır.

8 – Diş etlerine faydalı bitkiler: Hint bektaşi üzümü (amla):

Amla olarak bilinen Hint bektaşi üzümü, aynı zamanda ağız sağlığını teşvik etmektedir. Amla, içeriğinde bulunan C vitamini ve diğer besinler sayesinde diş etlerini güçlendirir. Bunun yanı sıra bakteriler ile mücadele ederek diş çürümeleri ve boşlukları önlemek için yardımcı olur. Ayrıca, kötü nefes kokusunu da önler. Uygulama için, günde 1 ile 2 taze amla meyve çiğnemek gerekmektedir. Bir başka seçenek ise, ½ su bardak suyun içine 1 yemek kaşığı amla suyu karıştırılır ve ağız durulaması için kullanılır. Günde bir kez bu çözüm ile ağzın çalkalanması önerilir.

9 – Tuz:

Tuz, diş etleri ve dişleri güçlendirmeye yardımcı olan bir çözüm yoludur. İçeriğinde bulunan antiseptik ve antibakteriyel özellikleri sayesinde ağızda bakteri üremesini engeller. Bu çözüm yolu için, sıcak bir bardak su içine 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilir ve erimesi için iyice karıştırılır. Elde edilen bu çözüm, günde en az bir kez ağzın çalkalanması için gargara olarak kullanılır. Bir başka seçenek olarak ise, bir macun yapmak için yarım çay kaşığı tuz ile yeterli miktarda hardal yağı karıştırılır. Daha sonra, dişleri fırçalamak için bu macun kullanılır ve ılık su ile durulanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir