Diş Eti İltihabı Nasıl Kurutulur: Diş Eti İltihabına Bitkisel Çözüm

Diş Eti İltihabı Nasıl Kurutulur: Diş Eti İltihabına Bitkisel Çözüm

diş eti iltihabına bitkisel çözüm
diş eti iltihabına bitkisel çözüm

Diş eti iltihabı nedenleri:

Periodontal hastalık olarak da bilinen diş eti iltihabı erken aşamalarda teşhis edildiğinde kolayca kontrol altına alınabilir. Ancak iltihap arttığında tedavi çok daha zorlaşacaktır. Diş eti iltihabı genellikle ağız hijyeni eksikliği, dişlerin yanlış ya da düzensiz temizlenmesi sonucunda oluşur. Diş eti iltihabı durumunda mutlaka en kısa zamanda bir doktora gidilmelidir. Doktor tedavisi şattır. Bu teavinin yanı sıra belirtilerin azalması ve iyileşme sürecinin hızlanması için bazı bitk,sel ve doğal çözümler de kullanılabilir. Ancak bitkisel çözümlerin tek başına yeterli olmayacağı unutulmamalıdır.

Diş eti iltihabına ne iyi gelir: Diş eti iltihabı için bitkisel çözüm

1. Diş eti iltihabı için ne yapılmalı: E vitamini

– E vitamini diş eti iltihabı durumunda kullanılan en etkili çözümlerden biridir. Dişlerin temizlenmesine yardımcı olurken diş etindeki tahrişi ve iltihabı azaltır.

– E vitamini ila diş etlerine masaj yapılması önerilir. Dairesel hareketlerle yavaş yavaş ve nazikçe dişeti üzerinde parmaklar gezdirilmelidir. Her alana masaj uygulandıktan sonra bir süre bekletilir ve ağız durulanır.

– Bu işlem düzenli olarak yapıldığında kısa sürede diş eti iltihabı belirtilerinde azalma görülecektir.

2. Diş eti iltihabına karbonat

– Karbonat da diş eti iltihabı için önerilen çözümlerden biridir.

– Her zaman kullanılan diş macununa biraz karbonat ve tuz eklenerek kullanılabilir. Ancak diş eti üzerine gelmemesine dikkat edilmelidir.

– Alternatif olarak biraz karbonat ve tuz karıştırılır. Bu karışıma su eklenerek hamur haline getirilir. Elde edilen hamur diş etlerine uygulanır. Bir süre bekletilir ve ağız ılık su ile durulanır.

– Bir başka çözüm de gargaradır. Bir bardak ılık suya biraz karbonat eklenerek düzenli olarak gargara için kullanılabilir.

3. Diş eti iltihabını ne geçirir: Yeni diş fırçası

– Eğer fırçalama sırasında uzun süredir oluşan bir kanama durumu varsa yeni bir diş fırçası alınması önerilir. Diş fırçasının değiştirilmesi dişlerdeki kanama ve iltihabın azalmasına yardımcı olabilir.

– Diş fırçası seçiminde dikkatli olunmalıdır. Sert kıllı diş fırçaları yerine daha yumuşak kıllı olanlarının tercih edilmesi tavsiye edilir.

4. Diş eti iltihabını ne kurutur: Bitkisel çaylar

– Diş eti iltihabı için önerilen bir diğer çözüm bitkisel çaylardır. Bitkisel çaylar diş etlerindeki tahrişin azalmasına yardımcı olurken aynı zamanda kanamanın kontrol altına alınmasını sağlar.

– Olası ağrıların azaltılmasına da yardımcı olan bitkisel çaylar şişliklerin inmesine yardımcı olur.

– Özellikle papatya ve anason ya da rezene çayı gibi bitkisel çayların tüketilmesi önerilir.

– Yeşil çay da içerdiği antioksidanlar ile diş eti iltihabında kullanılan çözümlerden biridir. Yeşil çay günde birkaç bardak kadar tüketilebilir. Ayrıca gargara olarak da kullanılabilir.

5. Diş eti iltihabına iyi gelen bitkiler: Aloe vera bitkisi

– Aloe vera bitkisi de diş eti iltihabı için yaygın olarak kullanılan bir çözümdür. Yumuşatıcı etkisi vardır ve olası tahrişi, acıyı azaltır.

– Taze aloe vera jel diş etlerine doğrudan uygulanabilir. Bir süre bekletilir ve ardından ağız ılık su ile çalkalanır.

– Alternatif olarak bir bardak ılık suya biraz aloe vera suyu eklenir. Bu karışım ile günde 3 ya da 4 kez düzenli olarak gargara yapılır.

– Aloe vera bitkisi bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle dikkatli kullanılması önerilir.

Diş eti iltihabı belirtilerinin azaltılması için tüm bu bitkisel çözümler düzenli olarak kullanılabilir. Ancak bu çözümlerin kesin tedavi olmadığı unutulmamalıdır. Kesin tedavi için mutlaka diş doktoruna gidilmelidir. Bitkisel çözümler tedaviye ek olarak belirtilerin azaltılmasına yardımcı olmak ve kısa sürede rahatlama sağlamak için kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir