Böbrek Taşına Faydalı Yiyecekler: Böbrek Taşı Diyeti

Böbrek Taşına Faydalı Yiyecekler: Böbrek Taşı Diyeti

Böbrek taşı diyeti
Böbrek taşı diyeti

Böbrekler hayati organlardan biridir. Bu nedenle herhangi bir böbrek sorunu ciddi belirti ve etkilere neden olabilir. Böbrek hastalıkları tüm vücudu etkiler. Böbrek sağlığının korunması ve olası hastalıklarının riskinin azaltılması için mutlaka beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Bazı besinler beslenme düzenine eklenmesi böbrek sorunlarına karşı koruma sağlar. Özellikle sodyum, potasyum ve fosfor içeren gıdaların tüketilmesi önerilir.

Böbrek taşına karşı diyet: Böbrek hastalıkları diyeti

1. Böbrek taşı ve beslenme: Kırmızı dolmalık biber

– Yarım su bardağı kırmızı biberde 1 mg sodyum, 88 mg potasyum, 10 mg fosfor vardır.

– Kırmızı biber potasyum içeriği ile böbreklere iyi gelen besinler arasındadır. Bu sebze aynı zamanda C vitamini, A vitamini, B 6 vitamini folik asit ve bol miktarda lif içerir. Likopen adından bir madde daha içerir. Bu madde ise kansere karşı koruma saağlar.

2. Lahana

– Yarım su bardağı lahanada 6 mg sodyum, 60 mg potasyum, 9 mg fosfor vardır.

– Turpgillerden bir sebze olan lahana, vücuttaki serbest radikallerin vücut dışına atılmasını sağlar. Toksinleri dışarı atarak böbreklerin daha sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

– İçerdiği fitokimyasal maddeler, aynı zamanda kansere karşı koruma da sağlar. Kalp ve damar hastalıklarının riskini azaltır.

– Lahana K vitamini, C vitamini ve lif oranı yüksek bir besindir. Az miktarda potasyum içerse de böbrek sağlığı için mutlaka diyet listesine eklenmelidir.

– Lahana yemek olarak ya da salatalara eklenerek tüketilebilir.

3. Böbreklere yararlı besinler: Karnabahar

– Yarım su bardağı haşlanmış karnabaharda yaklaşık 9 mg sodyum, 88 mg potasyum, 20 mg fosfor vardır.

– Yine turpgillerden bir sebze olan karnabahar C vitamini ve folat ile lif içerir. Bu içeriği ile karaciğer hücre zarlarını ve DNA’ya korur.

4. Böbrek taşı önleyici diyet: Sarımsak

– 1 diş sarımsakta 1 mg sodyum, 12 mg potasyum, 4 mg fosfor vardır.

– Sarımsak kolesterolü düşürür ve plak oluşumunu engeller. İltihap azaltıcı özellikleri de vardır.

– Sarımsak yemek ve salatalara eklenerek düzenli olarak tüketilebilir.

5. Böbrek taşı ve diyet: Soğan

– Yarım su bardağı soğanda 3 mg sodyum, 116 mg potasyum, 3 mg fosfor vardır.

– Soğan, allium ve sülfür içerir. İçerisinde bulunan quercetin maddesi ise aynı zamanda kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur. Kansere karşı koruyucu antioksidanlar da içerir. Güçlü bir antioksidan flavonoidler bakımından zengindir. Soğan potasyum ve krom açısından da iyi bir kaynaktır. Yağ metabolizmasının düzenlenmesini sağlar.

– Beyaz, kahverengi, kırmızı soğan yemek ve salatalara mutlaka eklenmelidir.

6. Böbrek taşı olanların diyeti: Elma

– 1 adet elmada 158 mg potasyum, 10 mg fosfor vardır.

– Elma tüketimi kabızlığı önler. Ayrıca kolesterolü düşürür ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Kanser riskini azaltan özellikleri de vardır. İçerdiği lif ve anti inflamatuar bileşikler ile böbrek sağlığı için mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir.

7. Kızılcık suyu

– Yarım su bardağı kızılcık suyunda yaklaşık 3 mg sodyum, 22 mg potasyum, 3 mg fosfor vardır.

– Bu keskin ve lezzetli meyve böbreklerdeki ve mesane duvarına yapışanı bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Kızılcık suyu kanser ve kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlar.

8. Yaban mersini

– Yarım su bardağı taze yaban mersininde 4 mg sodyum, 65 mg potasyum, 7 mg fosfor vardır.

– Yaban mersinine mavi rengi veren anthocyanidinler denilen antioksidan maddeler vücuttaki inflamasyonu azaltmaya yardımcı olan doğal bileşiklerdir. Yaban mersini içerisindeki C vitamini ile bağışıklık sistemini de güçlendirir. Bu besin böbrekleri ve vücuttaki toksinleri dışarı atmaya yardımcı olur.

9. Ahududu

– Yarım su bardağı ahududu 93 mg potasyum, 7 mg fosfor içerir.

– Ahududu, hücre hasarını önlemeye yardımcı olurken aynı zamanda vücuttaki serbest radikalleri nötralize eder. Ellagic asit denilen bir fitobesini içerir. Antosiyanin adlı flavonoidler antioksidanlar içerirler. Manganez, C vitamini, lif ve folik asit açısından mükemmel bir kaynak olan ahududu böbrek sağlığı için de önerilir.

10. Çilek

– Yarım su bardağı çilekte 1 mg sodyum, 120 mg potasyum, 13 mg fosfor vardır.

– Antosiyaninler ve ellagitanninler içeren çilek hücre yapılarını korumaya yardımcı olur. İçerdiği C vitamini ve manganez ile böbrek sağlığını da korur.

– Çilek meyve olarak tüketilebileceği gibi salata ve tatlılara eklenerek de tüketilebilir.

11. Kiraz

– Yarım su bardağı taze tatlı kiraz 160 mg potasyum, 15 mg fosfor içerir.

– Kiraz her gün düzenli olarak tüketildiğinde böbreklerin daha sağlıklı kalmasını sağlar. Aynı zamanda inflamasyonu azaltır. Antioksidan içeriği ile kalp ve damar sağlığını da korur.

12. Kırmızı üzüm

– Yarım su bardağı kırmızı üzümde 1 mg sodyum, 88 mg potasyum, 4 mg fosfor bulunur.

– Kırmızı üzüm böbrekler için faydalı olan flavonoidler içerir. Flavonoidler böbreklerin temizlenmesini sağlar ve olası enfeksiyonu önler.

13. Yumurta akı

– 2 adet yumurta akında 7 gram protein, 110 mg sodyum, 108 mg potasyum, 10 mg fosfor vardır.

– Yumurta akı saf protein ve temel amino asitleri içerir. Böbrek sağlığı için diyet programında mutlaka olmalıdır.

14. Somon balığı

– Somon balığında 50 mg sodyum, 368 mg potasyum, 274 mg fosfor bulunur.

– Somon balığı protein ve omega 3 yağ asitleri içerir. Anti enflamatuar özellikleri de vardır. Böbreklerin daha sağlıklı çalışması için beslenme düzenine mutlaka eklenmelidir.

15. Zeytinyağı

– 1 çorba kaşığı zeytinyağında 1 mg sodyum,  1 mg potasyum vardır.

– Zeytinyağı oleik asit içerir. Bu bileşik bir çeşit anti inflamatuardır. Zeytinyağı içerisindeki bileşikler tekli doymamış yağları oksitlenmeye karşı korur. Zeytinyağı iltihabı ve oksidasyonu önlemek için de etkilidir. Böbrek iltihabını ve ağrılarını azaltmada etkilidir.

– Zeytinyağı salata ve yemeklerde kullanılmalıdır. Özellikle sızma zeytinyağı kullanılabilir.

Böbreklerin daha sağlıklı çalışması ve böbrek sorunlarının önlenmesi için bu besinler mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir. Böbrek sorunlarında beslenme düzeninde mutlaka değişiklik yapılmalıdır. Böbreklerdeki enfeksiyonun ya da iltihabın azaltılması için anti inflamatuar gıdalar mutlaka tüketilmelidir. Su içeriği yüksek olan gıdalar ise böbrek taşı oluşmasını engeller. Bu besinlerin tüketilmesinin yanı sıra böbreklerin sağlıklı kalması için su tüketimine de dikkat edilmelidir. Her gün 3 litre kadar su içilmelidir. Su tüketiminin artırılması böbreklerin çalışmasını destekler ve idrar çıkışını artırır. Böbreklerin temizlenmesini sağlar. Böbrek sorunlarında en etkili olan besinlerden biri de kızılcık suyudur. Kızılcık suyu enfeksiyonlara karşı koruma sağlarken böbrek ağrılarının azaltılmasını sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir