Adet Ağrısı Nasıl Geçer: Adet Ağrısına Bitkisel Çözüm

Adet Ağrısı Nasıl Geçer: Adet Ağrısına Bitkisel Çözüm

adet ağrısına bitkisel çözüm
adet ağrısına bitkisel çözüm

Adet ağrısı ne kadar sürer?

Adet ağrısı, özellikle adet döngüsünün ilk günlerinde ortaya çıkar. Bu ağrı pelvik, karın ve sırt bölgesinde oluşabilir. Bu ağrı birkaç gün sürer ve kendiliğinden geçer. Ancak bazı kadınlarda ağrılar daha şiddetli olabilir. Ağrılar kanalların dar olması nedeni ile oluşabileceği gibi myom ve kistlerin varlığı nedeni ile de oluşabilir.

Adet ağrısı neden şiddetli olur?

Adet ağrısı bazı kadınlarda kramplara neden olduğu için genellikle sağrı kesiciler kullanılır. Ancak ağrı kesicilerin düzenli olarak kullanılması bazı yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle adet döneminde oluşan ağrı ve kramplara karşı daha sağlıklı olan bitkisel çözümlerin uygulanması önerilir. Önerilen başlıca bitkisel ve doğal çözümler şunlardır:

Adet sancısına ne iyi gelir: Adet ağrısı için doğal yöntemler:

1. Adet sancısına sıcak su torbası

– Sıcak su ağrı ve krampların azaltılmasında son derece etkili bir çözümdür.

– Sıcak su torbası sırt ya da ayak tabanlarına yaklaşık 10 ya da 15 dakika kadar kompres olarak uygulanmalıdır.

– Sıcak su torbası yoksa sıcak su doldurulan bir pet şişe de kullanılabilir. Aynı şekilde sıcak havlu da kullanılabilir.

– Sıcak uygulamaların sadece ayak tabanlarına ve alt sırt bölgesine yapılması önerilir. Eğer karın bölgesine uygulanırsa iltihabın artmasına neden olabilir.

2. Adet ağrısına sıcak su iyi gelirmi?

– Sıcak sıvıları tüketimi de krampların ve ağrının azalmasını sağlayabilir. Bu nedenle gün içerisine sıcak su tüketilmesi önerilir.

– Sıcak su aynı zamanda rahim kaslarının da rahatlamasını sağlar. Sıcak su yerine bitkisel çaylar, sıcak süt ve çorbalar da tüketilebilir.

3. Adet sancısına kahve iyi gelirmi: Koyu kahve ya da çay içmek

– Koyu kahve ya da çay tüketilmesi de krampların azalmasına yardımcı olabilir. Sıcak su ile aynı etkiyi gösteren çay ve kahve aynı zamanda içerdiği kafeinle uyarıcı etkiler yaratır.

– Kahve ve çay tüketimi ağrının yanı sıra adet döneminde oluşan depresyon ve benzeri belirtilerin de azalmasını sağlar.

4. Adet sancısına sıcak duş

– Adet döneminde ağrı ve diğer belirtilerin azalması için sıcak duş alınması önerilir. 15 ya da 20 dakika kadar sıcak suyun altında durulmalıdır.

– Sıcak su ile yapılan duş rahatlama sağlarken aynı zamanda kasları gevşetir ve rahat bir uyku sağlar.

5. Adet sancısı egzersizleri

– Adet dönemlerinin daha rahat geçmesi için düzenli olarak egzersiz ve fiziksel aktivitelerin yapılması önerilir. Egzersiz enerji seviyelerinin artmasına yardımcı olurken aynı zamanda vücudun aktif kalmasını sağlar.

– Her gün 20 dakika kadar hafif ve orta düzeydeki egzersizler yapılabilir.

6. Adet sancısını ne keser: Süt tüketimi

– Süt, kalsiyum açısından son derece zengin bir kaynaktır. Adet döneminde ise genellikle kalsiyum eksikliği adet ağrısına neden olur. Bu nedenle  her gün düzenli olarak iki bardak ılık süt içilmesi önerilir. Süt tüketimine adet döneminden bir hafta önce başlanabilir.

– Laktoz hassasiyeti varsa süt tüketilemez. Bu durumda ise krampların şiddetini azaltmak için kalsiyum takviyesi kullanılması önerilir. Her gün 200 ila 450 mg kalsiyum alınabilir. Ancak kişiye uygun doz için mutlaka doktora danışılmalıdır.

Adet krampları ve sancıları hemen hemen her kadının yaşadığı bir durumdur. Bu durumda ağrının azaltılması için tüm bu çözümler uygulanabilir. Ancak eğer her ay yaşanan şiddetli ağrılar varsa mutlaka en kısa sürede bir kadın hastalıkları uzmanına başvurulması önerilir. Miyom ve kist oluşumlarında da adet sancıları artabilir. Bu tip durumlarda gerekli tedavi yöntemleri uygulanarak ağrı daha etkili bir şekilde azaltılabilir. Doktor ve ilaç tedavilerinin yanı sıra doktora danışılarak bitkisel çözümlerin kullanımına da devam edilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir