Ballı Tarçın Zayıflatırmı: Bal Ve Tarçın İle Zayıflama

Ballı Tarçın Zayıflatırmı: Bal Ve Tarçın İle Zayıflama

Bal ve tarçın ile zayıflama
Bal ve tarçın ile zayıflama

Bal ve tarçın birçok sağlık sorununda kullanılan sağlıklı besinler arasındadır. Cilt sağlığı için de kullanılan bu besinler, kilo verme sürecinde yağ yakımını hızlandırabilir. Tarçın içerdiği bileşenler ile vücut ısısını artırır. Bu da yağ yakım sürecini hızlandırır. Bal ise şeker yerine kullanılarak vücudun şeker ihtiyacının karşılanmasını sağlar.

Tarçınlı bal zayıflatırmı: Tarçın ve bal ile zayıflama:

Yağ yakıcı özellikleri: Bal yağ yakmaya yardımcı olurken aynı zamanda enerji düzeylerini artırır. Karaciğer sağlığının gelişmesini sağlar.

Yağ metabolizmasını geliştirir: Bal karışımı yağ ve kolesterol metabolizmasının gelişmesini sağlar. İçerdiği çeşitli vitaminler, mineraller ve 22 amino asitler ile genel sağlık için de faydalıdır.

Kan şekeri düzeyleri: Bal tüketimi kan şekeri düzeylerinin dengelenmesine yardımcı olur.

İştahı bastırır: Bal tüketimi iştahın bastırılmasına yardımcı olur. Vücuttaki hormonları harekete geçirir. Yemek yeme isteğini azaltır.

Antifungal özellikler: Bal antifungal ve anti bakteriyel özellikleri ile sindirim sistemindeki bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Sindirimi ve metabolizmayı hızlandırdığı için kilo verme sürecini de olumlu etkiler.

Tarçın zayıflatırmı?

Kanda insülin düzeyini dengeler: Tarçın kandaki insülin aktivitesini kontrol altına alır. Vücutta yağ birikmesini engeller.

Metabolizmayı hızlandırır: Tarçın tüketimi metabolizma sürecini hızlandırır, vücutta bir reaksiyona neden olur. Metabolizma hızındaki bu artış, enerji düzeyini de artırır. Bunun sonucu olarak daha hızlı kalori ve yağ yakılır.

Kötü kolesterolü azaltır: Tarçın kötü kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

İştah bastırır: Bal gibi tarçın tüketimi de iştahı bastırır. Kilo verme sürecini olumlu etkiler.

Tarçın ve bal nasıl zayıflatır?

1 – Bal ve tarçın karışımı

Gerekli malzemeler:

– 1 yemek kaşığı organik bal

– 1 çay kaşığı tarçın tozu

– 1 bardak su

Yapılışı:

– Bir bardak sıcak suyun içerisine tarçın tozu eklenir. Demlenmesi için 10 ya da 15 dakika beklendikten sonra süzülür. İçerisine bal eklenerek tüketilir. Her sabah aç karna bir bardak tüketilmesi gün içerisinde daha enerjik olmaya yardımcı olur ve yağ yakımını hızlandırır.

2 – Bal ve tarçın kabuğu çayı

Gerekli malzemeler:

– 1 adet tarçın çubuğu

– 1 yemek kaşığı bal

– 2 bardak su

Yapılışı:

– Tarçın çubuğu küçük parçalar halinde kesilir. Ardından bir tencerede kaynatılan suyun içerisine eklenir. 10 dakika demlenmesi beklendikten sonra süzülür ve içerisine bal eklenerek karıştırılır. Bu karışım da her gün 1 bardak kadar tüketilebilir.

3 – Tarçın, bal ve limon suyu

– Yağ yakımının hızlandırılması için limon suyu ve bal karışımı da son derece etkili bir çözümdür. Metabolizmayı hızlandıran limon suyu içerdiği C vitamini ile bağışıklığı artırır. Bu karışım karaciğer temizleyici olarak da kullanılır. Vücutta kolesterol ve trigliserid seviyesini kontrol etmeye yardımcı olan flavonoidler içerir.

Gerekli malzemeler:

– ½ yemek kaşığı tarçın tozu

– 1 yemek kaşığı bal

– 1 yemek kaşığı limon suyu

– 1 su bardağı sıcak su

Yapılışı:

– 1 bardak sıcak suyun içerisine tarçın tozu, bal ve limon suyu eklenir. İyice karıştırılarak tüketilir. Özellikle sabah aç karna ve gece yatmadan önce tüketilmesi önerilir.

4 – Tarçın, bal, limon suyu ve yeşil çay

– Kilo vermek için tarçın, bal ve limon suyunun yanı sıra yeşil çay da son derece etkilidir. Yeşil çay içerdiği antioksidanlar ile metabolizmayı hızlandırır.

Gerekli malzemeler:

– ½ çay kaşığı toz tarçın

– 1 tatlı kaşığı bal

– Yarım çay kaşığı limon suyu

– 1 poşet yeşil çay

– ½ su bardağı su

Yapılışı:

– Bir tencerede su kaynatılır. İçerisine yeşil çay eklenir. 5 dakika demlenmesi beklendikten sonra toz tarçın, bal ve limon suyu da eklenerek tüketilir.

5 – Tarçın, bal, limon suyu ve elma sirkesi

– Yağ yakımının hızlandırılması için tarçın ve bal ile birlikte elma sirkesi de kullanılabilir. Elma sirkesi iştahın azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda asidik yapısı ile vücuttaki toksinlerin ve serbest radikallerin dışarı atılmasını hızlandırır.

Gerekli malzemeler:

– ½ çay kaşığı tarçın

– 1 yemek kaşığı organik bal

– 2 yemek kaşığı limon suyu

– 2 yemek kaşığı elma sirkesi

– 1 su bardağı su

Yapılışı:

– 1 bardak su kaynatılır. Ardından içerisine tüm malzemeler eklenir. 5 dakika beklenir ve tüketilir.

Bal ve tarçın karılımları ne zaman tüketilmeli?

Sabah aç karna:

– Bu karışımlardan herhangi birinin sabah aç karna tüketilmesi gün içerisinde enerji seviyelerinin yüksek olmasına yardımcı olur. Yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırır.

Öğün araları:

– Bal ve tarçın karışımları öğün aralarında da tüketilebilir. İştahın azaltılmasına yardımcı olurken aynı zamanda açlığı önler.

Egzersizlerden önce:

– Egzersizlere başlamadan önce düzenli olarak bu karışımların tüketilmesi önerilir. Egzersiz için gerekli olan enerjiyi sağlarken aynı zamanda kalori yakımını hızlandırır.

Yatmadan önce:

– Ballı tarçınlı karışımlar yatmadan önce de tüketilebilir.

Ek İpuçları

– Karışımlar hazırlanırken taze limon suyu ve organik bal kullanılmalıdır. Her karışım hazırlandığında tüketilmeli, uzun süre bekletilmemelidir.

– Tarçın toz olarak kullılabileceği gibi kabuk tarçın ya da çubuk tarçın da kullanılabilir. Tarçın kullanımı 15 günün sonunda ara verilerek devam ettirilmelidir.

– Sıcak su karışımlarına her zaman en son bal eklenmelidir. Bal karıştırılıp eritildikten sonra tüketilmelidir.

– Normal siyah çay ya da bitkisel çaylara da bal ve tarçın eklenerek tüketilebilir.

– Tarçın ve bal karışımı tereyağı, peynir ve yoğurt gibi besinler ile birlikte de tüketilebilir.

– Yulaf ezmesi ve kahvaltıda yenen conflekslere de bal ya da tarçın eklenmesi önerilir.

– Bal bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Bu nedenle dikkatli tüketilmelidir.

– Tarçın da alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.

Tüm bu karışımların düzenli olarak tüketilmesi yağ yakımını hızlandıracaktır. Ancak sadece bu karışımların tüketilmesi kilo verdirmez. Mutlaka uygun bir beslenme düzenine uyularak düzenli egzersiz de yapılmalıdır. Sebze ve meyveler açısından zengin bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Yeşil sebzelerin tüketilmesi antioksidan etkiler göstererek vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını hızlandırır. Renkli meyveler ise kişiye ihtiyacı olan enerjiyi sağlayacaktır. Vitaminler ve mineraller ile sağlıklı yağlar yeteri kadar alınmalıdır. Şeker ve tuz tüketiminin ise sınırlandırılması önerilir. Özellikle şekerli besinlerin ve içeceklerin tüketilmesi kilo alınmasına neden olmaktadır. Hazır meyve suları yerine evde hazırlanan meyve suları ile bitkisel çayları, sebze suları tüketilebilir. Her hafta düzenli olarak 3 kez balık tüketilmesi de öneriler arasındadır. Beslenme düzenine dikkat edildiği kadar yaşam tarzına da dikkat edilmelidir. Her gün düzenli olarak yürüyüş ya da koşu yapılması önerilir. Ayrıca haftada 3 ya da 4 kez kardiyo egzersizleri, fitness egzersizleri, ağırlık ve pilates egzersizleri yapılabilir.

Kilo vermek için sabırlı olunmalıdır. Sağlıklı ve başarılı bir şekilde zayıflamak için beslenme düzenindeki değişikliklere ek olarak düzenli spor yapılması gerekir. Kilo verme sürecinde bir diyetisyenden yardım alınabilir. Kişiye uygun diyet programları daha başarılı kilo verilmesini sağlar. Bölgesel zayıflama amaçlanıyorsa uygun spor programı için ise bir spor salonuna danışılması önerilir. Tüm bu süreçte bal ve tarçın karışımlarının tüketilmesi yağ yakımını hızlandıracaktır.

Yağ Yakmak İçin Ne Yapılmalı: Hızlı Yağ Yakma Diyeti

Yağ Yakmak İçin Ne Yapılmalı: Hızlı Yağ Yakma Diyeti

Hızlı yağ yakma diyeti
Hızlı yağ yakma diyeti

Her kadın ince ve çekici bir vücuda sahip olmak ister. Ancak beslenme hataları ve hareketsiz yaşam tarzı kilo alınmasına neden olur. Fazla kilolar estetik açıdan kötü bir görüntüye neden olurken kişinin özgüvenini de azaltır. Bel çevresinde ya da kalça bölgesindeki yağlardan kurtulmak oldukça zordur. Bölgesel yağlardan kurtulmak için hem beslenme düzenine dikkat edilmelidir hem de düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.

Nasıl daha hızlı yağ yakılır: Hızlı kalori yakmanın yolları:

1 – Hızlı kilo vermenin püf noktaları: Beslenme saatleri

– Yağ yakımını hızlandırmak için beslenme saatlerine dikkat edilmelidir. Akşam 7’den sonra yemek yenmemesi önerilir. Ayrıca beslenme için günün en iyi saati akşamüstü 3 ila 4 arasıdır. Bu süreçte protein açısından zengin besinler tüketilebilir.

– Saat 3 ila 4 arasında badem ya da ceviz için gibi çerezlerin tüketilmesi metabolizma hızının artmasına yardımcı olur. Ayrıca bu besinler kan şekerinin de dengelenmesini sağlar.

– Bu saatlerde yemek yenmesi karın bölgesinde depolanan yağların azalmasına yardımcı olurken insülin düzeylerini de dengeler.

2 – Pilates topu ile zayıflama

– Pilates topu ile yapılan egzersizler yağ yakımını hızlandırırken metabolizmayı da geliştirir. Haftada 3 ya da 4 gün 30 dakikalık egzersizler yapılabilir.

3 – Yağ yakma yolları: Kalori hesabı

– Yağların daha hızlı yakılması için beslenme düzenine dikkat edilmesi ve kalori hesabı yapılması önerilir. Tam tahıllı besinler ve tekli doymamış yağlar içeren gıdalar tüketilebilir.

– Günlük beslenme planında beyaz un ürünleri yerine kahverengi pirinç, arpa, yulaf, kinoa, kepekli ekmek bulunmalıdır.

– Karın yağlarından kurtulmak için sağlıklı yağ içeren besinlerin tüketilmesi önerilir. Özellikle fıstık ezmesi, avokado, zeytinyağı, zeytin, fındık ve süt ürünleri gibi tekli doymamış yağlar açısından zengin gıdalar beslenme düzenine dahil edilmelidir.

4 – Yağ yakan egzersiz önerileri: Kardiyo egzersizleri

– Yağ yakımı ve metabolizmayı hızlandırmak için haftada 4 ya da 5 kez kardiyo egzersizi de yapılabilir. Kardiyo egzersizleri kalp atışını hızlandırır ve hücrelere daha fazla oksijen gitmesini sağlar.

– Günde 30 dakikalık yürüyüşlerin yanı sıra koşu egzersizleri, bisiklet ve ip atlama egzersizleri de düzenli olarak yapılabilir.

5 – Şeker tüketiminin sınırlandırılması

– Şeker kilo alınmasına neden olan temel faktörlerden biridir. Bu nedenle şekerli besinlerin tüketimi sınırlandırılımaldır. Kahve ve çay gibi içeceklere şeker yerine bir çay kaşığı kadar bal eklenebilir.

6 – Yağları hızlı yakmanın yolları

– Karın ve basen bölgesindeki fazla yağlardan kurtulmak için besinlerin iyi çiğnenmesi gerekir. Her lokmanın iyi çiğnenmesi sindirim sistemini geliştirir. Besinler daha hızlı sindirilir. Bu da metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

7 – Yağ yakan diyet

Kahvaltı: Kepekli ekmek ile 1 yemek kaşığı doğal fıstık ezmesi, 1 porsiyon meyve

Öğle yemeği: Zeytinyağı ve taze limon suyu sosu ile yeşillik salatası, sossuz ve yağsız ızgara tavuk göğüs eti

Atıştırmalık: 1 kase yoğurt ile 1 avuç ayçiçeği çekirdeği

Akşam yemeği: Fırında tatlı patates, ızgara somon ya da omega 3 yağ asitleri açısından zengin bir başka balık

8 – Yoga ile zayıflama

– Yoga stres seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olurken aynı zamanda yağ yakımını da hızlandırır. Vücudun daha esnek kalmasını sağlar. Her gün yarım saat kadar yoga egzersizi yapılabilir.

Yağların daha hızlı yakılması için diyet programlarına ek olarak düzenli egzersiz yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Egzersiz ve spor vücudun daha sıkı olmasına yardımcı olurken aynı zamanda genel sağlık için de faydalıdır. Beslenme programına bitkisel çaylar da eklenebilir. Özellikle yağ yakıcı özellikleri olan papatya çayı, rezene çayı ya da yeşil çay gibi çaylar kilo verme sürecini hızlandırır.

Zayıflamak İçin Alternatif Yöntemler: Kilo Verme Yöntemleri

Zayıflamak İçin Alternatif Yöntemler: Kilo Verme Teknikleri

Kilo verme yöntemleri
Kilo verme yöntemleri

Kilo vermek zor bir süreç gerektirir. Fazla kilolardan kurtulmak için genellikle uygun bir diyet programının yanı sıra egzersiz ve spor programları da izlenir. Obezite günümüzde en sık görülen sağlık sorunları arasındadır. Çok fazla kilo alınmasına neden olan bu hastalık ciddi sağlık sorunlarının oluşmasını tetikler. Kilo verme sürecinde diyet ve egzersizin yanı sıra bazı alternatif çözümler de uygulanmaktadır.

Kilo vermek için ne yapmalı: Kilo vermenin yolları:

1 – Akupunktur ile kilo verme

– Akupunktur kilo verme için kullanılan en etkili alternatif tedavilerden biridir. Metabolizmanın ve yağ yakımının hızlanmasına yardımcı olur.

– Vücutta belirli alanlara iğne ile uygulama yapılır. Bu iğneler küçük ve ince olduğu için acısız bir tedavi süreci gerçekleşir. Kullanılan ince iğneler kulak çevresi gibi noktaların bulunduğu alanlara uygulanır ve burada bırakılır. Akupunktur iğneleri iştahın azaltılmasına yardımcı olur ve yemek yeme isteğini azaltır.

– Akupunktur ayrıca stres giderici özelliklere de sahiptir. Stresin kontrol altına alınmasını sağlar ve olumlu bir ruhsal durum yaratarak motivasyonu da artırır.

2 – Hipnoz ile zayıflama

– Geleneksel zayıflama yöntemlerinin yanı sıra, kullanılan bşr diğer alternatif tedavi ise hipnozdur. Hipnoz insanların yeni ve sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemesine yardımcı olur. Kişide davranış değişiklikleri oluşturur. Hipnoz ile zayıflama tedavisinin yanı sıra egzersiz ve sağlıklı diyet planı da mutlaka uygulanmalıdır.

3 – Davranış terapisi

– Davranış terapisi de kilo verme sürecinde etkili olarak kullanılır. Obeziye ile mücadelede oldukça önemlidir.

– Diyet sırasında yapılacaklara uymak göründüğü kadar kolay değildir. Daha az ve küçük porsiyonlarda yemek yenmesi gerekse de kişi bu diyete uymakta zorlanabilir. Bu tip durumlarda davranış terapisi gerekir.

– Davranış terapileri kalıplaşmış alışlanlıkların azaltılmasına yardımcı olur. Bu yemek yeme alışkanlığında da sond erece etkilidir.

4 – Bitkisel ilaçler

– Bitkisel ilaçlar günümüzde yaygın olarak kullanılan zayıflama yöntemleri arasındadır. Ancak bu ilaçların büyük bir çoğunluğu ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Beyin ve kalpde yarattığı yan etkiler ile ölümcül sonuçları bile vardır.

– Piyasada zayıflama hapı adı altında satılan tüm ürünlerden uzak durulmalıdır. Hap ve takviyeler kan ve kalp hastalığının bozumasına neden olabilir.

5 – Rezene çayı

– Rezene çayı sakinleştirici ve yatıştırıcı etkileri ile bilinir. Yeşil çayda bulunan bazı maddeler rezene çayında da bulunur. Günde 3 bardak tüketilmesi önerilir. Şeker uerine bal kullanılmalıdır. Yeşil çayın toksinlerin dışarı atılmasını sağlayan bileşikleri de vardır.

6 – Biber tüketimi

– Kilo vermek ve hızla sağlıklı bir şekilde zayıflamak için düzenli olarak biber de eklenebilir. Biber salata ve yemeklerde düzenli olarak kullanılabilir.

Kilo vermek için tüm bu önerilerin uygulanması tavsiye edilir. Akupunktur tedavisi günümüzde en sık uygulanan zayıflama tedavileri arasındadır. Başarılı sonuçlar için mutlaka alanında uzman kişilere başvurulmalıdır. Beslenme düzeni değişikliklerinin yanı sıra düzenli spor yapılması da şarttır. Egzersiz hareketleri vücut ısısını artırarak kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle aerobik egzersizleri, fitness egzersizleri, ağırlık ve kardiyo egzersizlerinin tercih edilmesi önerilir. Yağ yakımını hızlandırmak için bitkisel çaylar da düzenli olarak tüketilebilir. Kilo verme süreci zorlu bir süreçtir. Bu süre boyunca stres seviyeleri azaltılmalıdır. Stresin azaltılması için nefes egzersizleri ve meditasyonun yanı sıra yoga gibi vücuda esneklik katan egzersizler de yapılabilir. Kilo vermek için herkesin ihtiyacı olan besin öğeleri farklı olabilir. Bu nedenle kişiye uygun bir beslenme planı için bir diyetisyene başvurulabilir. Sağlıklı bir şekilde kilo verilmesi için bir spor salonuna gidilmesi önerilir.

Sıvı Diyetiyle Zayıflama: Sıvı Diyeti

Sıvı Diyetiyle Zayıflama: Sıvı Diyeti

Sıvı diyeti
Sıvı diyeti

Sıvı diyeti günümüzde yaygın olarak uygulanan diyetlerden bridir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olurken aynı zamanda sindirim sisteminin de temizlenmesini sağlar. Ayrıca, kalori alımı azaltır. Sürekli sıvı tüketilmesi vücutta detoks etkisi yaratır. Yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırır.

Sıvı diyeti ile kaç kilo verilir: Sıvı diyeti ile zayıflama:

Sıvı diyeti ile 1 haftada 2 ila 3 kilo kadar verilebilir.

1 – Sıvı tüketerek zayıflama: Su

– Kilo vermek için ilk olarak su tüketiminin artırılması önerilir. Her gün düzenli olarak 14 bardak su tüketilmesi sindirim sisteminin temizlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda yağ hücrelerinin yok olmasını sağlar. Yağ yakımı ve metabolizmayı hızlandırır.

– Sabahları aç karna 1 bardak ılık suyun içerisine biraz limon suyu eklenerek de tüketilebilir.

2 – Zayıflamak için sebze suları ve meyve suları

– Sıvı diyetinde suyun yanı sıra taze sebze ve meyve suları da tüketilebilir. Bu tür besinler kilo vermeyi hızlandırırken aynı zamanda yağ yakımını da artırır.

– Sebze suları antioksidanlar açısından son derece zengindir. Bu içeriği ile vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını kolaylaştırır.

– Meyve suları da beslenme düzenine mutlaka eklenmelidir. Ancak hazır meyve suları yerine evde hazırlanan meyve sularının tüketişmesi gerekir. Hazır meyve sularında çok yüksek miktarda şeker ile zararlı kimyasal maddeler olabilir.

– Düzenli olarak sebze ve meyve tüketimi bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda besin emilimini de artırır.

3 – Zayıflatan kürler

– Soğuk ve buzlu içecekler kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle düşük yağlı yoğurt ya da sütten yapılan bu içecekler aynı zamanda genel sağlık için de faydalıdır. İştahın azaltılmasını sağlayan bu içecekler günde birkaç bardak tüketilebilir.

4 – Çorba ile zayıflama

– Çorbalar da beslenme düzeninde olması gereken besinler arasındadır. Çorba tüketimi vücudun nemli kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda tokluk hissi yaratır. Kilo verme sürecinde özellikle kremasız ve yağsız çorbalar önerilir. Çorba tüketimi enerji seviyelerinin de artmasına yardımcı olacaktır.

5 –  Yeşil çay ile zayıflama

– Yeşil çay içerisindeki antioksidanlar ile yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırır. Bu nedenle beslenme düzeninde olması gerekir. Düzenli olarak yeşil çay tüketilmesi kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına karşı da koruma sağlar.

– Yeşil çayda bulunan mevcut bileşikler bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kolesterol düzeylerinin dengelenmesini sağlar. Kalp ve damar hastalıklarına karşı da koruma sağlamaktadır. Her gün 3 bardak kadar yeşil çay tüketilebilir.

Sıvı diyetinde tüm bu sıvılar tüketilebilir. Ancak diyet en fazla 1 hafta yapılmalıdır. Sadece sıvı tüketimi olduğu için bazı besin eksiklikleri olabilir. Sıvı diyetinin ardından katı gıdalara yavaş yavaş geçilmelidir. Bu şekilde mide yeni beslenme düzenine alıştırılır. Diyet sonrasında sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı izlenmelidir. Beslenme düzeninde mutlaka sebze ve meyve odaklı bir yol izlenmelidir. Yağsız et ürünleri ya da yağsız süt ve süt ürünleri de beslenme düzenine eklenebilir. Ayrıca protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral ve diğer tüm temel besin öğelerini içeren gıdaların tüketilmesi gerekir. Kilo verme sürecinde düzenli olarak egzersiz ya da spor da yapılabilir. Sıvı diyeti sırasında enerji seviyeleri düşebilir. Bu nedenle diyet boyunca yorucu egzersizlerden uzak durulmalıdır. Sağlıklı ve dengeli beslenme düzenine geçildiğinde yorucu egzersizlere geçilebilir. Kilo verme sürecinde stres düzeyleri de etkilidir. Bu nedele stres düzeylerinin azaltılması gerekir. Stresin kontrol altına alınması için yoga ve meditasyon gibi teknikler uygulanabilir. Sıvı diyeti az kalori alınmasına neden olduğu için bazı kişilere uygun olmayabilir. Özellikle kronik hastalıkları olanlar ile düzenli olarak ilaç kullananlar sıvı diyeti yapmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Kilo Verdiren Sebzeler: Sebze Suyu İle Zayıflama

Kilo Verdiren Sebzeler: Sebze Suyu İle Zayıflama

Sebze suyu ile zayıflama
Sebze suyu ile zayıflama

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programında sebze ve meyveler mutlaka olmalıdır. Sebze ve sebze suyu tüketimi genel sağlık için faydalı olduğu kadar kilo vermede de etkilidir. Sebzeler içerdikleri antioksidanlar ile vücutta yağ yakılmasını önleyen toksinlerin dışarı atılmasını hızlandırır.

Sebze suyu zayıflatırmı: Sebze suları ile zayıflama:

1 – Pancar suyu zayıflatırmı?

– Pancar suyu sağlıklı ve besleyici bir besindir. C vitamiini, demir, kalsiyum, bakır, folat, magnezyum ve potasyum açısından son derece zengindir. Aynı zamnada kalorisi düşüktür ve kolesterol içermez. Her gün 1 bardak taze pancar suyu tüketilebilir. Lif içeriği ile sindirim sisteminin de gelişmesini sağlar.

2 – Domates suyu ile nasıl zayıflanır?

– Domates suyu da sağlıklı ve besleyici gıdalar arasındadır. Düzenli olarak 8 hafta boyunca her gün 1 bardak domates suyu tüketilmesi bel çevresinin incelmesine yardımcı olur.

3 – Zayıflatan sebze suyu: Salatalık suyu

– Salatalık diüretik bileşiklere sagiptir. İdrar söktürücü özelliklerininn yanı sıra su içeriği yüksek olduğu için vücudun nemli kalmasına da yardımcı olur. Yağ birikimini önler. Kalorilerin daha hızlı yakılmasına yardımcı olur. Salatalık suyu tüketilmesi kilo verme sürecini hızlandırırken aynı zamanda metabolizmayı da iyileştirir. Mide ülseri ve mide asidi fazlalığı gibi sağlık sorunlarında da son derece etkilidir.

4 – Kudret narı ile zayıflama

– Kudret narı turuncu tırtıklı kabuğu ile kırmızı çekirdekleri olan bir bitkidir. Bu bitkinin meyvesi birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda kilo verme sürecinde de son derece etkilidir.

– Her gün düzenli olarak bir bardak kudret narı suyu tüketilebilir. Bu bitki suyu insülin üretimini iyileştirmede yardımcı olan bileşikler içerir. Kandaki şeker düzeylerinin dengelenmesini sağladığı iin diyabet hastalarına da önerilir.

5 – Havuç suyu

– Havuç suyu lif açısından mükemmel bir kaynaktır. A vitamini, K vitamini ve C vitamini içeren havuç suyu, vücutta yağ birikimini engeller. Aynı zamanda karaciğeri geliştirir ve sindirim sürecinin daha sağlıklı işlemesini s ağlar. İçerdiği K vitamini ile kemik sağlığını da korur. Her gün 1 ya da 2 bardak kadar tüketilmesi önerilir.

6 – Kereviz suyu

– Kereviz mükemmel bir idrar söktürücüdür. Vücuttan zararlı toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Kereviz suyu tüketimi gaz ve şişkinliği azaltır. Kereviz suyunun kalorisi oldukça düşüktür. Her gün 1 bardak tüketilmesi kilo vermeye yardımcı olurken aynı zamanda selülit sorununu da azaltır.

7 – Lahana suyu

– Lahana suyu tokluk hissi verir. İçerdiği lif ile sindirim sistemini geliştirir. C vitamini açısından zengin içeriğinin yanı sıra bağışıklığı da güçlendirir. Her gün bir bardak tüketilebilir.

8 – Ispanak suyu

– Ispanak suyunun düzenli olarak tüketilmesi zinde ve sağlıklı kalmak için harika bir yoldur. Yeşil yapraklı sebzelerden olan ıspanak sindirim sağlığı için de faydalıdır. İştahın azaltılmasına yardımcı olur. Ayrıca cilt ve saç sağlığı için de son derece faydalıdır.

9 – Kabak suyu

– Kabak düşük kalorili bir sebzedir. Bu içeriğinin yanı sıra yüksek miktarda lif içerir. Bu nedenle sindirim sisteminin gelişmesine yardımcı olur.

– Her gün düzenli olarak kabak suyu tüketilmesi vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olurken aynı zamanda iştahı ve yemek yeme isteğini azaltır.

Tüm bu sebze sularının düzenli olarak tüketilmesi kilo verme sürecini hızlandırır. Diyet programına mutlaka eklenmelidir. Sadece sebze suyu tüketilmesi kilo verdirmez. Mutlaka uygun bir diyet programı ile spor programı da takip edilmelidir. Her gün düzenli olarak 3 litre su tüketilmesi kilo vermeyi kolaylaştırır. Yürüyüş, koşu ve yüzme egzersizleri hayatın bir parçası haline getirilmelidir.

Hızlı Kilo Verdiren Diyetler Listesi: Hızlı Zayıflatan Diyet

Hızlı Kilo Verdiren Diyetler Listesi: Hızlı Zayıflatan Diyet

Hızlı zayıflatan diyet
Hızlı zayıflatan diyet

Sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermek için az kalori tüketilen sağlıksız diyetler yerine her besin öğesinden yeterli miktarda alınan dengeli beslenme planları uygulanmalıdır. Vücudun sağlıklı kalması için vücut için faydalı besinlerin tüketilmesinin yanı sıra düzenli olarak egzersiz yapılması da gerekir.

Hızlı kilo vermenin püf noktaları: Hızlı zayıflama diyeti:

1 – Hızlı zayıflatan diyetler: Lif içeren besinler

– Hızlı bir şekilde kilo vermek için lif açısından zengin besinlerin düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Günde en az 20 gram lif tüketilmelidir. Kepekli tahıllar, meyve ve sebzeler lif açısından zengin gıdalar arasındadır. Lifli gıdaların tüketilmesi metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olurken aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırır.

2 – Çabuk zayıflama yolları: Kalsiyum ve D vitamini içeren besinler

– Kalsiyum ve D vitamini vücut için gerekli besin öğeleri arasındadır. Bu besin öğelerini içeren süt ve süt ürünleri mutlaka beslenme düzeninde olmalıdır. Kalsiyum ve D vitamini kemikleri güçlendirir ve yağların yakılmasına yardımcı olur.

– D vitamini tüketimi aynı zamanda kalp hastalığı ya da hafıza kaybı gibi sağlık sorunları için de önerilir. Kronik ağrıların ve kas kramplarının engellenmesini sağlar. Yaşlandıkça, vücutta vitamini miktarı azalır. Bu nedenle D vitamini içeren gıdalar mutlaka beslenme düzeninde olmalıdır. D vitamini güneş ışınlarından da alınabilir. Bu nedenle özellikle öğleden önce ya da akşamüstü saatlerinde güneşlenilmesi önerilir.

3 – Hızlı kilo verdiren besinler: İyi yağlar

– İyi yağlar genellikle avokado, fındık, balık ve çikolata gibi besinlerde bulunur. Bu besinlerde bulunan sağlıklı yağ omega 3 yağ asitleri ve tekli doymamış yağlar olarak da bilinir.

– Her hafta 3 kez yağlı balık tüketilebilir. Fındık ve avokado  gibi besinler ise haftada 3 ila 4 porsiyon tüketilmelidir.

– Ceviz de tekli doymamış yağlar açısından iyi bir kaynaktır. Her gün öğün aralarında 1 avuç ceviz tüketilebilir. İştahın bastırılmasına yardımcı olurken aynı zamanda kilo verme sürecini de olumlu etkiler.

4 – Çabuk kilo verdiren besinler: Protein

– Protein içeren gıdalar mutlaka beslenme düzeninde olmalıdır. Protein içeren gıdalar kas gelişimini destekler. Yağ birikiminin azaltılmasını sağlar. Tavuk göğüs eti, yağsız sığır eti sığır ya da hindi eti tüketilebilir. Haftada en az üç porsiyon yağsız et tüketilmelidir.

5 – Daha hızlı zayıflamak için ne yapmalı: Su tüketimi

– Daha hızlı kilo vermek için su tüketimine dikkat edilmelidir. Her gün düzenli olarak 10 ila 12 bardak su içilmelidir. Su tüketimi yağ yakımını hızlandırırken aynı zamanda genel sağlığın da korunmasını sağlar.

– Su tüketimine dikkat edilmesi enerji seviyelerinin de artmasına yardımcı olmaktadır.

6 – Yeşil çay

– Yeşil çay içerdiği antioksidanlar ve kateşinler ile kilo vermede oldukça etkilidir. Ayrıca içerdiği antioksidanlar ile detoks etkisi gösterir. Vücutta kilo vermeyi önleyen toksinlerin dışarı atılmasını hızlandırır.

– Her gün düzenli olarak 3 bardak yeşil çay tüketilebilir.

7 – Abur cuburlar

– Kilo verme sürecinde abur cuburlardan uzak durulması önerilir. Cips ve kola gibi atıştırmalıklar yerine meyve ve yoğurt gibi sağlıklı atıştırmalıklar tüketilmelidir.

8 – Şeker ve tuz tüketimi

– Çok fazla tuz tüketilmesi vücutta su tutulmasıne ve ödem oluşmasına neden olur. Bu nednele tuz tüketimi azaltılmalıdır. Şeker ise kilo alınmasının temel nedenlerinden biridir. Enerji seviyelerinin yükselmesine neden olsa da yağ oluşumunu tetikler. Bu nedenle şeker tüketimi de kıstılanmalıdır. Çay ve kahve gibi içecekler şeker eklenmeden tüketilmelidir. 1 çay kaşığı bal ya da limon suyu tat katmak için kullanılabilir.

Tüm bu öneriler hızlı ve sağlıklı kilo verilmesine yardımcı olur. Kilo verme sürecinin hızlanması için düzenli olarak egzersiz da mutlaka önerilir.

Kilo Verdiren Egzersizler: Zayıflatan Egzersizler

Kilo Verdiren Egzersizler: Zayıflatan Egzersizler

Zayıflatan egzersizler
Zayıflatan egzersizler

Spor ve egzersiz kilo vermek için en etkili yöntemlerden biridir. Sağlıklı beslenme ve diyet programlarına ek olarak düzenli egzersiz de yapılmalıdır. Spor zayıflamaya yardımcı olurken aynı zamanda genel sağlık için de gerekli ve faydalıdır. Kalp ve damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olurken bağışıklığı ve enerjiyi de artırır.

Kilo vermek için egzersizler: Zayıflamak için egzersiz hareketleri:

1 – Zayıflamak için spor: Yürüyüş

– Yürüyüş kilo vermek için en etkili egzersizlerden biridir. Hızlı kalori yakılmasını sağlar. Aynı zamanda enerji verir ve kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur. Her gün düzenli olarak 30 dakika yürüyüş yapılması önerilir.

2 – Koşu zayıflatırmı?

– Koşu da yürüyüş gibi zayıflamaya yardımcı olan egzersizler arasındadır. Yaklaşık 300 kalori yaklamk için yarım saat tempolu koşu yapılması gerekir.

3 – Aerobik ile zayıflama

– Aerobik egzersizleri de yağ yakılmasına yardımcı olan egzersizler arasındadır. Düzenli olarak aerobik yapılması metabolizmayı hızlandırır. Ritmik hareketle bacakların hareket ettirildiği bu egzersiz hareketleri kalbi güçlendirir ve kalori yakılmasını hızlandırır.

4 – İp atlamak zayıflatırmı?

– İp atlama egzersizlerinin 30 dakika yapılması yaklaşık 340 kalori yakılmasına yardımcı olur. Her hafta 3 ya da 4 gün düzenli olarak yapılabilir.

5 – Ağırlık egzersizleri

– Ağırlık egzersizleri de kilo vermede etkili egzersizler arasındadır. Aynı zamanda kasların gelişmesini sağlar ve yağ oranını azaltır.

6 – Kardiyo kickboks

– Bu tür egzersizler kollar ve bacaklardaki kasların çalışmasına yardımcı olur. Bu nedenle bu alanların zayıflatılması için önerilir. Düşük yoğunluk seviyesinde, 30 dakika yapılması halinde yaklaşık 300 kalori yakılmasına yardımcı olur.

7 – Bisiklet egzersizleri

– Bisiklet egzersizleri özellikle bacak ve basenlerin sıkılaştırılmasına yardımcı olur. Bu alandaki kasları çalıştırır ve yağların yakılmasını sağlar. Günde 1 saat bisiklet sürülmesi yaklaşık 400 ila 500 kalori yakılmasını sağlayacaktır.

8 – Yüzme zayıflatırmı?

– Yüzme yağ yakmak için en etkili spor türlerinden biridir. Vücuttaki hemen hemen tüm kasların çalışmasını sağlar. Ayrıca kalp ve damar sağlığı için de son derece faydalıdır.

9 – Dans egzersizleri

– Dans egzersizleri 1 saatte yaklaşık 600 ila 800 kalori yakılmasını sağlar. Özellikle hareketli ve tempolu dans egzersizleri haftanın 3 günü düzenli olarak yapılabilir.

10 – Tenis

– Tenis kol, bacak ve bel bölgesinin çalışmasına yardımcı olur. Ritmik ve hızlı hareketleri barındıran tenis, daha fit bir vücuda sahip olunmasına yardımcı olur. Haftada 2 ila 3 gün yapılabilir.

Meditasyon ile zayıflama:

– Meditasyon zihinsel dinlenmeyi sağlayan bir tekniktir. Bedenin de sakinleştirilmesine yardımcı olur. Kilo vermeye de etkisi vardır. Her gün düzenli olarak 30 dakika meditasyon yapılması önerilir. Meditasyon stresi azaltmaya yardımcı olurken aynı zamanda beden ve zihin dengesini de korur. Stres, depresyon ve anksiyete gibi sorunların azaltılmasına da yardımcı olur.

– Meditasyon duygu ve davranışların daha iyi kontrol edilmesini sağlar. Kilo verme sürecinde kişinin motivasyonunu da artırır. Meditasyon birçok alanda bilincini artırmaya yardımcı olur. Kilo verme sürecinde stres hormonlarını azaltırken yemek yeme alışkanlıklarındaki değişikliklere uyum sağlanmasını destekler.

– Meditasyon sessizlik bir ortamda yapılır. Ofiste ya da ders esnasında da yapılabilmektedir. Yapılması gereken tek şey düşüncelerin tamemen ortadan kaldırılmasıdır. Tüm düşünceler bir anlığına atılır ve boşluk teması oluşturulur. Hiçbir şey düşünmeden zihnin temizlenmesi sağlanır. Canlı ya da cansız bir nesneye odaklanılabilir. Güzel ve rahatlatıcı bir yer ya da fantastik bir dünya düşünülmelidir. Kişi kendini mutlu ettiği yeri hayal dünyasında canlandırmalı ve kendini burada hissetmelidir.

– Meditasyon kan basıncı yani tansiyonun düşürülmesi için de sond erece etkilidir. Ayrıca kontrolsüz duygusal yeme sorunu, stres ya da depresyon nedeni ile oluşan yeme sorunları için önerilir.

Meditasyon ile kilo verme:

Adım 1: Rahat olunabilecek bir ortam seçilmelidir. Genellikle evde yumuşak bir zemin üzerinde, sessiz bir ortamda yapılması önerilir.

Adım 2: Tüm düşünceler kafadan atılır. Gözler kapatılır ve zihin boşaltılır. Derin ve yavaş nefes alınmalıdır. Burundan nefes alınarak ağızdan yavaşça verilir. Bunu yaparken bağdaş kurulması ve ellerin dizlerin üzerine konması önerilir. Sırt ve baş ise dik tutulmalıdır.

Adım 3: Vücudun rahat ve serbest bırakılması gerekir. Düşünce ve fikirler engellenerek boşluk hissi oluşturulur.

Adım 4: Zihin boşaltıldıktan sonra kişinin mutlu ve huzurlu olduğu bir yeri ya da nesneyi kafasında canlandırması gerekir. Bu şekilde 20 ya da 30 dakika kadar canlandırmaya devam edilmelidir. Meditasyonun haftada yaklaşık beş gün yapılması önerilir. En iyi sonuçlar için en az 6 hafta düzenli olarak yapılmalıdır.

– Meditasyonun kilo verme sürecine etkisi inkar edilemez. Stres hormonları azaltmaya yardımcı olan bu teknik, stresi azalttığı için yağ yakımını ve metabolizmayı da hızlandırır. Ayrıca kişinin motivasyonunun artmasını sağlar.

Yoga ile kilo verme:

– Egzersiz ve meditasyon yöntemlerinin yanı sıra düzenli olarak yoga yapılması da kilo verme sürecinde etkilidir. Yoga genel olarak meditasyon ile benzerlikler gösterse de içerdiği hareketler ile fiziksel gelişimi de destekler. Farklı yoga türleri mevcuttur. Bazı yoga pozisyonları vücudun sıkılaşmasını ve fit kalmasını sağlarken bazı hareketler ise kilo vermeye yardımcı olabilir.

– Ritmik yoga hareketlerinden oluşan ve gübümüzde yaygın olarak uygulanan yoga teknikleri şunlardır: utkatasana yoga, hatha yoga ve power yoge.

– Bu tür yoga tekniklerinin günde 30 dakika ila 1 saat yapılması önerilir. Uygulamalar sırasında yapılan hareketlerin yağların daha hızlı yakılmasına yardımcı olurken vücudun şekillenmesini de sağlar.

– Yoga tekniği evde video çalışmalarından bakılarak da yapılabilir. Ancak zorlayıcı bazı hareketler mutlaka bir uzman gözetiminde yapılmalıdır. Ayrıca bazı hareketler bazı kişiler için uygun olmayabilir. Bu nedenle düzenli ve başarılı bir yoga programı için bir yoga merkezine başvurulabilir.

– Yoga evde yapılacaksa zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Daha basit ve kolay hareketlerden oluşan bir program uygulanabilir.

Kilo vermek için egzersiz ve yoga gibi fiziksel aktiviteler mutlaka yapılmalıdır. Ancak sadece egzersiz yapılması kilo vermeye yardımcı olmayabilir. Bu nedenle beslenme düzenine de dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Her gün düzenli olarak 3 litreye yakın su tüketiminin yanı sıra yağ yakan bitkisel çaylar ve sebze suları tüketilebilir. Kilo verme sürecinde meyve ve sebze ağrılıklı bir beslenme planına uyulmalıdır. Kızartma ve işlenmiş hazır gıdalardan uzak durulmalı, organik ve taze besinler tüketilmelidir. Zeytinyağı gibi bitkisel ve sağlıklı yağlar beslenme düzeninde mutlaka olmalıdır. Gazlı içecekler, abur cuburlar ya da kızartma gıdalar yerine meyveler ve yoğurt gibi sağlıklı atıştırmalıkların tüketilmesi gerekir. Kilo verme sürecinde beslenme planında da bazı değişiklikler yapılmalıdır. Her gün 3 büyük öğün yerine 6 küçük öğün yemek yenmelidir. Gün içerisinde aç kalınması kilo verme sürecini olumsuz etkiler. Bu nedenle sık sık ama küçük porsiyonlarda yemek yenmesi önerilir. Sağlıklı ve kişiye uygun bir yeme planı için bir diyetisyene de başvurulabilir.

Düzenli spor ya da yoga egzersizleri için bir spor ya da yoga salonuna danışılabilir.

Doğal Yollarla Kilo Verme Yöntemleri: Kilo Vermenin Yolları

Doğal Yollarla Kilo Verme Yöntemleri: Kilo Vermenin Yolları

Kilo vermenin yolları
Kilo vermenin yolları

Fazla kilolu olmak estetik açıdan bir sorun olarak görülür. Ayrıca çeşitli sağlık sorunlarına da neden olabilir. Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için öncelikle beslenme düzeninin değiştirilmesi gerekir. Ayrıca yaşam tarzında da bazı değişiklikler yapılarak hareketsiz kalmamak gerekir. Gün içerisinde masa başı işlerde çalışılması hareketsizliği ve beraberinde kilo alımını getirir. Ancak her gün yapılacak egzersizlerle kilo alınmasının önüne geçilebilir.

Kilo vermek için ne yemeli: Kilo verdiren besinler:

1 – Zayıflatan yiyecekler: Yumurta

– Yumurta protein açısından en zengin kaynaklardan biridir. Kas gelişimini destekleyen proteinin yanı sıra A vitamini, D vitamini ve E vitamini içerir. Yumurta tüketimi kas gelişimini artırırken aynı zamanda yağ hacmini azaltır.

– Her gün kahvaltıda haşlanmış yumurta tüketilebilir.

2 – Kilo verdiren meyveler: Elma

– Her gün düzenli olarak 1 adet elma tüketilmesi kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle yemeklerde 1 ya da yarım saat önce tüketilmesi iştahı azaltır ve tokluk hissi yaratır. Lif içeriği ile metabolizmayı ve sindirimi de geliştirir.

3 – Zayıflatan meyveler: Avokado

– Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için önerilen bir diğer besin avokadodur. Avokado içerdiği enzimler sayesinde yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırır. Her gün yarım avokado tüketilmesi önerilir. Avokado suyu da önerilir.

4 – Kilo verdiren sebzeler: Domates

– Domates kanseri önleyen likopen adından bir madde içerir. Bu madde aynı zamanda kilo vermede de etkilidir. Krom ve lif içeriği de yüksek olan domates, kan şekeri seviyelerini stabilize eder. Salata ve yemeklere eklenerek tüketilebilir.

5 – Zayıflatan sebzeler: Havuç

– Havuç göz sağlığı için faydalı olan A vitamini içerir. Aynı zamanda kalorisi düşüktür. Lif ve vitamin açısından da zengindir. Sağlıklı ve dengeli beslenme düzeninde mutlaka olması önerilir. Salata ve yemeklere eklenerek tüketilebilir.

6 – Kilo verdiren baharatlar: Acı biber

– Kilo vermek ve ideal kiloya ulaşmak için acı biber tüketilmesi önerilir. Her gün yemek ve salatalara eklenerek tüketilebileceği gibi çay şeklinde de tüketilebilir. Bir bardak kaynar suyun içerisine 1 çay kaşığı acı biber konulur. 10 dakika demlenmesi beklendikten sonra süzülür ve tüketilir.

7 – Zayıflamaya yardımcı yiyecekler: Greyfurt

– Bazı araştırmacılar yemekten önce yarım greyfurt tüketilmesinin iştahı azalttığını ve yağ yakımını hızlandırdığını söylemektedir. Greyfurt aynı zamanda kanser riskini azaltır. C vitamini, antioksidan ve likopen açısından zengindir. Yüksek su içeriği ile kilo verme sürecini hızlandırır.

8 – Kilo vermeye yardımcı besinler: Sarımsak

– Kilo vermek için sarımsak da beslenme düzenine eklenmesi önerilen besinler arasındadır. Kanser ve kalp damar hastalıkları gibi ciddi hastalıklara karşı koruma sağlar. Yemek ve salatalara sarımsak eklenerek tüketilebilir. Ayrıca sabahlar bir bardak sıcak suya ezilmiş sarımsak eklenerek 5 dakika demlendikten sonra tüketilebilir.

9 – Fasulye

– Haftada 4 gün 1 fincan fasulye tüketilebilir. 1 finca fasulyede yaklaşık 15 gram protein vardır. Doymuş yağ içermeyen fasulye tokluk hissi yaratır. Bu etkisi ile zayıflama sürecini olumlu etkiler.

10 – Yoğurt

– Düzenli yoğurt tüketimi kan basıncını dengede tutmaya yardımcı olurken aynı zamanda protein açısından da zengindir. Yoğurt özellikle öğün aralarında atıştırmalık olarak tüketilebilir. Kemik ve eklem sağlığının korunmasında da etkilidir.

11 – Bitter çikolata

– Bitter çikolaya kilo verme sürecinde özellikle önerilir. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlarken aynı zamanda kan basıncı ve kolatesol seviyelerini dengeler. Her gün az miktarda bitter çikolata tüketilebilir.

12 – Badem

– Badem en sağlıklı atıştırmalıklardan biridir. Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olduğu için sağlıklı yağ içeren besinler arasındadır. Gün içerisinde 1 avuç badem düzenli olarak tüketilebilir. Badem tüketimi kalp ve damar hastalıklarına karşı da koruma sağlar.

13 – Muz

– Muz kalorisi yüksek olsa da diyet programına eklenmesi önerilen besinlerden biridir. Enerji verir ve vücudun ihtiyacı olan temel besin öğelerini içerir. Yüksek lif içeriği ile sindirim sisteminin de daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

14 – Limon suyu

– Hızlı kilo verme için her sabah aç karna limonlu su tüketilebilir. Limon suyu metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırır. Yüksek sitrik asit içeriği ile enerji seviyelerinin artmasını sağlar.

15 – Nar

– Diyet planına nar da eklenmelidir Nar içerdiği linoleik asitler, antioksidanlar ile yağ yakma hızını ve metabolizmayı geliştirir. İçerdiği az miktardaki protein ile kas gelişimi de destekler. Kalp sağlığı ve kan basıncı üzerinde de olumlu etkileri vardır.

16 – Yeşil çay

– Güçlü bir antioksidan olarak kabul edilen yeşil çay aynı zamanda yağ yakılmasını hızlandırır. Kan dolaşımı üzerinde de olumlu etkileri vardır. Kanseri önler ve genel sağlığı korur. Her gün 3 bardak kadar şekersiz yeşil çay tüketilebilir.

17 – Su teresi

– Su teresi B 1 vitamini, B 2 vitamini, B 6 vitamini, C vitamini, E vitamini, manganez, potasyum ve karotin gibi birçok mineraller içerir. Bu içeriği ile su teresi sindirim sistemini geliştirir ve idrar söktürücü özellikler gösterir. Ciltteki ve vücuttaki zararlı toksinler ile serbest radikallerin daha hızlı dışarı atılmasını sağlar. Su teresi tüketimi metabolizmayı hızlandırmaya ve kilo vermeye de yardımcı olur.

18 – Elma

– Elma lif içeriği yüksek bir mevedir. Her gün 1 adet elma tüketilmesi zayıflamaya yardımcı olur. Aynı zamanda lif içeriği yüksek olduğu için sindirim sisteminin de gelişmesini sağlar. Elma pektin içeriği ile vücuttaki fazla yağın azaltılmasını sağlar. Pektin tokluk hissi yaratmaya da yardımcı olur.

19 – Tarçın

– Tarçın kilo vermeye yardımcı en etkili doğal yollardan biridir. Kan şekerini dengelediği için diyabet hastalarına özellikle önerilir. Bir bardak kaynar suyun içerisine bir çay kaşığı tarçın eklenir. Demlenmesi için 10 dakika beklenir. Ardından süzülür ve tüketilir. Tat katmak için içerisine biraz bal da eklenebilir. Tarçın yemek ve tatlılara da eklenebilir.

20 – Zeytinyağı 

–  Kilo verme sürecinde zeytinyağı gibi bitkisel yağların tüketilmesi önerilir. Zeytinyağı yemek ve salatalara eklenerek tüketilebilir. Özellikle sızma zeytinyağı tercih edilmelidir. Tekli doymamış yağlar da önerilir.

Kilo vermek için tüm bu besinlerin beslenme düzenine eklenmesi önerilir. Yağ yakan bu gıdalar aynı zamanda vücut için gerekli olan besin öğelerinin de alınmasını sağlar. Sebze ve meyve odaklı beslenilmesi genel sağlığın da korunmasına yardımcı olur. Beslenme düzeni değişikliklerinin yanı sıra düzenli egzersiz ve spor da yapılmalıdır. Özellikle bölgesel yağlanma söz konusu olduğunda bu alandaki kasları çalıştıran egzersizlerin yapılması önerilir. Her gün yürüyüş ve hafif tempolu koşunun yanı sıra haftada 3 gün kardiyo egzersizleri, pilates, fitness ya da aerobik egzersizleri yapılabilir. Kilo verme sürecinde stres de etkilidir. Stres düzeylerinin azaltılması için yoga ve meditasyon gibi tekniklere başvurulabilir. Tüm bu önerilere uyulması kilo vermeye yardımcı olacaktır. Ancak kişiye uygun bir beslenme planı için bir diyetisyene de başvurulabilir. Düzenli ve başarılı bir spor programı için ise bir spor merkezine başvurulması önerilir.

Kilo Verdiren Yiyecekler: Zayıflatan Yiyecekler

Kilo Verdiren Yiyecekler: Zayıflatan Yiyecekler

Zayıflatan yiyecekler
Zayıflatan yiyecekler

Fazla kilolar ve bölgesel yağlanma günümüzde estetik sorunların başında gelmektedir. Zayıflamak ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için diyet programları ve spor programları bir arada yürütülür. Kilo vermek ve zayıflamak için bazı besinlerin özellikle beslenme düzenine eklenmesi önerilir. Limonlu su ve acı biber gibi besinler yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırır.

Zayıflamaya yardımcı yiyecekler: Kilo verme kürleri

1 – Yağ yakan besinler: Limonlu su

– Limonlu su sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olurken aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olur. İştahın azalmasını sağlar ve kişiye enerji verir.

– 1 bardak sıcak suyun içerisine yarım limon suyu eklenerek tüketilir. Kahvaltıdan 1 saat önce tüketilmesi önerilir. Limonlu su tüketimi kan şekerinin düzenlenmesine de yardımcı olur.

2 – Yağ yakan çay: Tarçın çayı

– Tarçın da kilo vermeye yardımcı olan baharatlar arasındadır. Yağ yakımını hızlandırır. Kan şekerini dengeleyici özellikleri olduğu için şeker hastalarına da önerilir.

– Bir bardak sıcak suyun içerisine 1 çay kaşığı tarçın eklenir. Demlenmesi için 5 dakika bekletilir. Süzülerek tüketilir. Her gün 1 ya da 2 bardak tüketilmesi önerilir.

3 – Yağ yakmaya yardımcı kürler: Acı biber çayı

– Cayenne adından bir madde içeren acı biber kalori yakımını hızlandırır. Yağların daha hızlı ve sağlıklı yakılmasını sağlar. İştahın bastırılmasına yardımcı olur. Gün içerisinde yemek yeme isteğini azaltır.

– Bir bardak sıcak suyun içerisine 1 ya da 2 çay kaşığı acı biber eklenir. Demlenmesi için 10 dakika bekletildikten sonra süzülür ve tüketilir. Her gün birkaç bardak kadar tüketilebilir.

4 – Yağ yakmanın yolları: Keten tohumu

– Keten tohumu kilo vermeye yardımcı besinler arasındadır. Yemek ve salatalara eklenerek tüketilebilir.

– 1 bardak kaynar suya biraz keten tohumu eklenerek demlendikten sonra süzülür ve çay olarak tüketilir. Üzerine biraz zerdeçal da eklenebilir.

5 – Yağ yakmak için ne yapmalı: Zerdeçal çayı

– Zerdeçal da tarçın gibi kilo vermede etkili bir baharattır. Genellikle iltihabı azaltmak için kullanılır. Soğuk algınlığı ve grip gibi solunum hastalıklarında oldukça etkilidir.

– Bir bardak sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı zerdeçal eklenir. Demlenmesi için 10 dakika beklendikten sonra süzülür ve tüketilir. Her gün düzenli olarak 3 bardak tüketilmesi daha hızlı kilo verilmesini sağlar.

Yağ yakan yiyecekler:

6 – Süt

– Süt kalsiyum açısından en zengin besinlerden biridir. Bu içeriği ile kas oluşumunu destekler. Yağ yakımını da hızlandırır.

7 – Zeytinyağı

– Kilo verme sürecinde bitkisel yağlar tüketilmelidir. Özellikle zeytinyağı kilo vermeye yardımcı olan temel yağlar arasındadır. Yemek ve salatalara eklenerek tüketilmesi önerilir.

8 – Narenciyeler

– Portakal ve greyfurt C vitamini açısından zengin besinlerdir. Bağışıklığı artırırken aynı zamanda zayıflamaya da yardımcı olur. Gün içerisinde atıştırmalık olarak tüketilebilir.

9 – Yeşil çay

– Yeşil çay antioksidanlar açısından zengin bir çaydır. Kilo verme sürecinde mutlaka beslenme düzenine eklenmesi önerilir. Günde 3 bardak kadar yeşil çay düzenli olarak tüketilebilir.

10 – Yağlı balıklar

– Somon ve ringa balığı gibi yağlı balıklar omega 3 yağ asitleri açısından son derece zengindir. Sağlıklı yağlar içeren yağlı balıklar haftada 3 ya da 4 kez tüketilmelidir.

11 – Sarımsak çayı

– Sarımsak antioksidanlar açısından zengin bir besindir. Doğal antibiyotik olarak kabul edilir. Tokluk hissi yaratır ve iştahın kontrol altına alınmasını sağlar.

– Bir bardak sıcak suyun içerisine ezilmiş sarımsak eklenerek demlenmesi beklenir. Ardından süzülür ve tüketilir. Günde 1 bardak tüketilmesi yeterli olacaktır.

12 – Elma sirkeli su

– Bir bardak kaynar suyun içerisine 2 çay kaşığı elma sirkesi eklenerek her gün sabah aç karna tüketilebilir. Elma sirkesi de yağ yakıcı özelliklere sahiptir.

Hızlı Kilo Verdiren Diyetler: Hızlı Kilo Vermenin Yolları

Hızlı Kilo Verdiren Diyetler: Hızlı Kilo Vermenin Yolları

Hızlı kilo vermenin yolları
Hızlı kilo vermenin yolları

Hızlı ve sağlıklı kilo vermek için aç kalınan sağlıksız diyetler uygulanmamalıdır.  Bu diyetler hızlı kilo verilmesini sağlasa da ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme planı da hızlı kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Daha hızlı zayıflamak için ne yapmalı: Hızlı kilo verme diyeti:

1 – Hızlı zayıflama yöntemleri: Şeker ve nişasta tüketimi

– Şeker ve nişasta yani karbonhidrat tüketimi mutlaka kısıtlanmalıdır. Bu tür besinler insülin salgılanmasını uyaran gıdalardır. İnsülin ise vücutta ana yağ depolama hormonudur. İnsülin değerleri dengelendiğinde daha hızlı kilo verilir.

2 – Hızlı zayıflamanın yolları: Protein, sağlıklı yağ ve sebze tüketimi

– Protein içeren besinler mutlaka düzenli olarak tüketilmelidir. Bu tür besinler kas gelişimini artırır. Yağ depolanmasını ise engeller.

– Omega 3 yağ asitleri içeren balık ve sağlıklı yağlar içeren besinler beslenme düzenine eklenmelidir. Ayrıca yağ olarak bitkisel yağlar kullanılmalıdır.

Protein kaynakları:

– Et: Sığır eti, tavuk, kuzu eti

– Balık ve deniz ürünleri: Somon, alabalık, karides, ıstakoz

– Yumurta: Omega 3 asitleri açısından son derece zengindir.

Düşük karbonhidratlı sebzeler:

– Brokoli

– Karnabahar

– Ispanak

– Brüksel lahanası

– Lahana

– Pazı

– Marul

– Salatalık

– Kereviz

Sağlıklı yağlar:

– Zeytinyağı

– Hindistancevizi yağı

– Avokado yağı

– Tereyağı

Bu yağlar ile yemek ve salataların hazırlanması önerilir.

3 – Hızlı zayıflamanın kolay yolu: Ağırlık egzersizleri

– Hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için düzenli olarak ağırlık egzersizi yapılması önerilir. Haftada 3 ya da 4 gün yapılan bu egzersizler kas sağlığının korunmasına yardımcı olur. Ağirlik egzersizlerinin yanı sıra koşu, yüzme ya da yürüyüş gibi kardiyo egzersizleri yapılabilir.

Hızlı zayıflamanın püf noktaları:

– Kahvaltıda yüksek protein içeren besinler bulunmalıdır. Bu şekilde gün içeriisnde iştahın azaltılması sağlanır.

– Şekerli içecekler ve meyve suyu tüketilmemelidir.

– Yemeklerden yarım saat önce su tüketilmesi önerilir. Bu şekilde iştah azaltılır ve yemek yeme isteği de hafifletilir.

– Lif açısından zengin besinlerin tüketilmesi önerilir. Lifli gıdaların tüketilmesi sindirimi geliştirir ve daha hızlı kilo verilmesine yardımcı olur.

– Kahve ve çay gibi içeceklere şeker yerine bir tatlı kaşığı kadar bal eklenebilir.

– İşlenmemiş gıdalar tüketilmelidir. Hazır ve paketli gıdalardan uzak durulması önerilir.

– Her lokma iyice çiğnenmeli, yemekler yavaş tüketilmelidir.

– Porsiyonların küçültülmesi gerekir. Bu neden edaha küçük tabaklar kullanılabilir.

– Her gün 3 büyük öğün yerine 6 öğün yemek yenmelidir.

– Uyku düzeni kilo verme sürecinde son derece etkilidir. Bu nedenle her gün 7 saat uyunması gerektiği unutulmamalıdır. Her sabah aynı saatte kalkılmalı ve gece aynı saatlerde uyunmalıdır.

– Stres kilo vermeye engel olabilir. Bu nedenle stresin azaltılması için mutlaka yoga ya da meditasyon ve nefes egzersizleri gibi yöntemlerin kullanılması önerilir.

Diyet uygulamalarından önce bir doktora danışmakta fayda olacaktır. Bazı kronik hastalıklar söz konusu olduğunda ya da düzenli ilaç kullanılması durumunda diyet yapılması önerilmez. Karbonhidrat tüketimini azaltmak ve insülin seviyelerini düşürmek hormonal dengelerin değişmesine de neden olur.

Hızlı kilo vermek için tüm bu beslenme önerilerinin yanı sıra düzenli spor da önerilir. Her gün düzenli olarak 30 dakika yürüyüş yapılması yağ yakımını hızlandırır. Metabolizmayı hızlandırmak ve kilo verme sürecinin daha sağlıklı olmasını sağlamak için düzenli olarak haftada 3 ya da 4 kez kardiyo egzersizleri, bisiklet ve ip atlama egzersizleri de yapılabilir. Egzersiz programlarına ek olarak yoga ve meditasyon gibi stres azaltıcı teknikler de öneriler arasındadır. Sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermek için kişiye uygun bir diyet programı oluşturulmalıdır. Bu nedenle bir diyetisyene danışmakta fayda olacaktır.