Patates Diyeti Zayıflatırmı, Kilo Verdirir Mi?

Patates Diyeti Zayıflatırmı, Kilo Verdirir Mi?

 

patates ile zayıflama
patates ile zayıflama

Patates diyeti ile sağlıklı ve kalıcı bir biçimde kilo verebilirsiniz. Patates bilinenin aksine kilo aldıran bir sebze değildir. Her besin çok tüketildiğinde kilo aldırabilir fakat orta seviyede kalori sahibi olan patates ile sağlıklı ve doğal bir şekilde kilo verilebilir. Ayrıca patates sağlıklı beslenmek için mükemmel bir gıdadır.

Patatesin Faydaları ve Zararları

Patates içeriğinde nişasta bulunan lifli bir gıdadır. Lifli gıdalar vücutta yarı çözülür yarı çözülmez haldedir. Böylelikle vücutta faydalı olabilecekler vücut tarafından tutulurken posa dışarı atılır. Ayrıca patates mükemmel ve doğal bir kolesterol düşürücüdür. Sindirimi yavaşlatan patates tokluk hissi oluşmasına yardımcı olur. Patatesin yağ ile pişirilmesi ise sağlık açısından zararlı bir besin haline dönüşmesine neden olabilmektedir.

 Patateste Hangi Vitaminler Bulunur?

Patateste A vitamini hariç hemen hemen her vitamin vardır. Pek fazla bilinmese de patates C vitamini kaynağıdır. Patatesin pişmesiyle C vitamini kaybolsa da az pişmiş patatesin çok az tüketilmesiyle vücudun ihtiyaç duyduğu C vitamini karşılanabilir. Ayrıca patatesin pişmiş şekilde tüketilmesi ile kalp için oldukça yararlı olan ve günlük önerilen B6 vitaminin yüzde 20’si karşılanabilir. Güçlü bir potasyum kaynağı olan patates aynı zamanda demir ve bakır yönünden de oldukça zengindir. Kan basıncı düzeyini normal düzeyde tutmaya yardımcı olan patates kalp sağlığı için çok önemli bir besindir.

Patates Diyeti ile zayıflayanlar ne diyor?

Patates diyeti ile haftada 6 ila 7 kiloya kadar kilo verilebilir. 1 hafta boyunca günlük 610 kalori alarak bunu başarabilirsiniz.

Diyetinizin ilk 3 günü sabah, öğlen ve akşam 3 adet orta boy haşlanmış patates tüketmelisiniz. 4. günden itibaren meyvelerin desteğini alarak diyetinize devam edebilirsiniz. 4. gün ile 7. gün arasında her gün sabahları 1 elma ve 2 mandalina tüketmelisiniz. Akşamları ise 2 porsiyon balık ya da bonfile yiyebilirsiniz. Patatesi ise öğlen yemeklerinde 2 orta boy haşlanmış patates olarak tüketmelisiniz.

Patates seçme ve saklama

Kaynatmak için patates seçecekseniz mutlaka beyaz patatesleri seçmelisiniz. Beyaz patateste diğer patateslere oranla daha fazla nem ve daha az nişasta vardır. Küçük mumsu görüntüsü ile beyaz patatesler ince derisi ile pişirildikten sonra da kolay soyulur. Büyük ve kahverengi patates çeşidi ise yemeklik patates olarak bilinen patates çeşididir. Nem eksikliği olduğu için kabukları kabarık ve koyu renklidir.

Patates seçerken nelere dikkat etmeli: Patatesin yumuşak olmamasına ya da üzerinde koyu lekeler bulunmamasına dikkat edin. Eğer patates üzerinde yeşil hareler görürseniz bu tür patatesleri almamanızı öneririz. Yeşil lekeli patatesler ışığa maruz kaldığında gelişimini tamamlamak ister ve bunu yaparken de toksik alkaloidleri içerirler.

Patatesi kuru, serin, karanlık ve havalandırılmış bir yerde saklamalısınız. Böylece toksik oluşumu en alt seviyede gerçekleşir. Eğer nemli bir ortamda saklarsanız çok fazla nem nedeniyle patatesler çürüyecektir. Patatesi kesinlikle buzdolabında saklamamalısınız. Buzdolabında sakladığınız zaman patates içerisindeki nişasta şekere dönüşecektir. Özellikle patates ve soğanı aynı yerde saklanmamalıdır. Çünkü patates kapalı alanda soğanla birlikte saklandığında soğandan çıkan gazla çok daha çabuk çürür.

Patates ile Yemek Hazırlamak ve Sunma

Patatesleri pişireceğiniz zaman yıkamalısınız. Sebze fırçasıyla yıkarsanız üzerindeki toprakların tamamınıyok ederek soymaya hazır hale getirebilirsiniz. Patatesin üzerinde tomurcuklar ya da filizlenmeler varsa bu kötüve bereli alanlarıkeserek alın. Eğer patates yeşil ya da çok yumuşak ise bu patatesi kullanmamalısınız.

Patatesi nerede pişireceğiniz önemlidir. Patates kızartmasıçok tercih edilen bir besin olsa da patatesi fırında pişirmek çok daha sağlıklıdır. Ayrıca patates diyeti yapmak istiyorsanız kesinlikle fırında pişmiş patates tüketmelisiniz. Geleneksel fırında patates pişirme süresi 1 saatken mikrodalga sadece beş dakikadır. Hem gelenesel fırında hem de mikrodalgada patatesleri pişirirken kesinlikle folyoya sarmamalısınız. Fırının sıcaklığı folyodaki kimyasal maddelerin patatese geçmesine neden olacaktır. Bu nedenle patatesleri fırına olduğu gibi koymalısınız. Piştikten sonra kabuklarını soyarak tüketebilirsiniz.

Patates diyeti yapmak istiyorsanız patates kızartmasının yanısıra püreden de uzak durmalısınız. Patates ile birlikte tereyağ, margarin, ekşi krema, peynir, tuz ve süt gibi besinleri karıştırmamalısınız. Bunun yerine daha az kalorili eklemeler yapabilirsiniz. Yağsız yoğurt, kıyılmışdereotu ya da maydanoz ve taze soğan kullanabilirsiniz. Dilerseniz patates haşlamasının yanında brokoli, karnabahar gibi sebzeleri de haşlayarak bir çeşit yaratabilirsiniz. Patates ve diğer haşlama yemeklerinizin üzerine istediğiniz baharatı eklemekte de serbestsiniz.